Sosyal Media
sefa

iOS 15.4 İle Gelecek Tüm Yenilikler

ABD’li teknoloji devi Apple, iOS 15.4’ün beta sürecini resmi olarak başlattı. Böylece geliştirici hesabı olan kullanıcılar, yeni güncellemeyi telefonlarına indirebilecek.

iOS 15.4 güncellemesi, Apple’ın iOS 15 için şimdiye kadar yayınladığı en büyük güncelleme olacak. Yeni güncelleme yayınlandıktan soran iPhone kullanıcılarının uzun süredir bekledikleri Evrensel Kontrol ve maske ile Face ID açma özellikleri kullanıma sunulmuş olacak. Ayrıca Apple Card widget’ı, bağlı klavyenin parlaklığını ayarlama gibi hayat kolaylaştıran yepyeni işlevler de hayatımıza girecek. İşte iOS 15.4 ile gelecek tüm yenilikler…

iOS 15.4 ile Gelecek Yenilikler

1- Maske ile Face ID

Cep telefonunda yer alan Face ID kısmı

iPhone kullanıcılarının uzun süredir bekledikleri maske ile Face ID açma özelliği nihayet iOS 15.4 güncellemesi ile kullanıma sunulacak. Şimdilik beta aşamasında özellik kararlı sürümün yayınlanmasından sonra tüm kullanıcılara ulaşacak. Aslında Apple Watch sayesinde de maske takılıyken Face ID ile iPhone’un kilidi açılabiliyordu. iOS 15.4, Apple Watch zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

2- Evrensel Kontrol Özelliği


iOS 15.4’ün yeni özelliklerinden biri de “Evrensel Kontrol”. Bu özellik sayesinde aynı iCloud hesabı açık olan iPad’ler ve Mac’ler tek bir imleç ve klavyeyle kontrol edilebilecek.

3- Yeni Emojiler

iOS 15.4 güncellemesi ile birlikte gelecek olan 37 adet emoji

iOS 15.4 güncellemesi ile birlikte 37 adet yeni emoji gelecek. Yeni emojiler arasında; eriyen yüz, selamlama, fasulye, gözleri ve ağzı açık yüz, çapraz ağızlı yüz gibi simgeler yer alıyor. Ayrıca var olan emojilerinde farklı varyasyonları olacak.

4- iCloud Anahtar Zinciri’ne Not Desteği

Yeni güncellemeden sonra iCloud Anahtar Zinciri kullanıcıları, iOS 15.4 sürümünde parolalarına not ekleyebilecekler. Bu noktada herhangi bir kısıtlama olmayacak. Apple istenen her parolaya not eklenmesine müsaade edecek.

5- Özel Email Alan Adları

Apple, iCloud+ aboneliği kapsamında sunduğu özel e-posta işlevini iOS 15.4 ile daha kapsamlı ve daha gelişmiş hale getirdi. Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılar, doğrudan iCloud Mail üzerinden Özel Email Alan Adı oluşturabilecekler.

6- Üçüncü Taraf Uygulamalarda 120 Hz Dönemi

iPhone 13 Pro modelinin teknik özellikleri

Apple, iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerine 120 Hz yenileme hızı desteği ekledi. Ancak telefona yüklenen üçüncü taraf uygulamalar, 120 Hz ProMotion teknolojisinden faydalanamıyordu. Apple, bunun bir Core Animation hatası olduğunu ve en kısa sürede düzelteceğini söylemişti. Yeni iOS sürümüyle üçüncü taraf uygulamalarda 120 Hz desteği hayata geçecek.Yorum yap

*