Sosyal Media
sengul

iPhone’a AirDrop İle Gelen İstenmeyen Fotolar Nasıl Engellenir

Apple’ın AirDrop uygulaması, oldukça pratik olması nedeniyle çoğu kullanıcı tarafından tercih ediliyor. AirDdrop ile iPhone kullanıcıları birbirleri arasında fotoğraf, video, belge ve diğer dosyaları hızlı bir şekilde paylaşabiliyor. Uygulamanın çalışabilmesi için telefonun hem Bluetooth hem de Wi-Fi özelliğinin açık olması gerekiyor. Ancak bu uygulama, kötü niyetli kişiler tarafından da zaman zaman kullanılabiliyor. Yani kötü niyetli kişiler herhangi bir iPhone kullanıcısına haberleri olmadan müstehcen fotoğraf gönderebiliyor.

Bu yöntem ile Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı olan her yerde kötü niyetli kişiler iPhone kullanıcılarına istemedikleri fotoğraf veya video gönderebiliyor. Wall Street Journal’ın muhabiri Joanna Stern geçtiğimiz günlerde böyle bir durum ile karşılaşmıştı. Tam metroya bineceği sırada bir kişinin telefonuna uygunsuz fotoğraf göndermeye çalıştığını fark etmişti.

Kullanıcılar, AirDrop üzerinden gelen veri paylaşımını kabul edip etmeme seçeneğine sahip. Ancak gelen dosyanın görüntüsü büyük olduğu için kullanıcılar, resmi kabul etmese bile telefonlarının ekranlarında gördüğünde rahatsız olabiliyor.


Telefonun Wi-Fi ve Bluetooth özelliğini kapatmadan AirDrop aracılığıyla gönderilen görüntüleri almayı engellemenin bir yolu bulunuyor. Bunun için;

1- iPhone’unuzun ayarlar kısmından “Genel” bölümüne gidin.

2- AirDrop uygulamasına dokunun.

3- Ekrana yukarıdaki resimde görülen seçenekler gelecektir. “Alma Kapalı”, “Sadece Kişiler” ve “Herkes” seçeneklerini göreceksiniz.

Buradan “Sadece Kişiler” seçeneğini tercih ederseniz telefonunuzda kayıtlı kişilerinizin dışında başka kimse size veri transferi yapamayacaktır. Böylece telefonunuz güvende olacaktır. Eğer “Alma Kapalı” seçeneğini tercih ederseniz hiç kimse size veri transferi yapamayacaktır.

 Yorum yap

*