Sosyal Media
sefa

iPhone’da Canlı Fotoğraflar (Live Photos) Nasıl Paylaşılır?

Apple’ın iSO 9 ile birlikte iPhone 6S ve üst model telefonlarında, 3D Touch dokunmatik teknolojisi temelinde çalışan hareketli fotoğraflar yani Live Photos, kullanıcıların çoğu tarafından çok beğenildi. Hareketli fotoğraflar, Live Photos özelliği açık olduğunda başka herhangi bir işleme gerek kalmadan fotoğraf çektiğiniz anda iPhone’un hafızasına kaydediliyor. Peki, bu hareketli fotoğraflar nasıl dışa aktarılır ve sosyal medya platformlarında nasıl paylaşılır. Bizde sizler ile bunu paylaşıyoruz.

Hareketli fotoğraf olarak da adlandırılan Live Photos, telefon ekranında normal bir fotoğraf gibi gözüküyor fakat siz fotoğrafı çektiğiniz esnada fotoğraf karesinin öncesini ve sonrasını kayıt altına alıyor. Böylelikle size toplamda 3 saniyelik hareketli fotoğraf oluşturuyor. Çektiğiniz bu hareketli resimleri oynatabilmek için ekrana parmağınızı biraz sert biçimde basmanız gerekiyor. 3D Touch teknolojini böylelikle kullanmış oluyorsunuz.

Hareketli Fotoğrafları Dışa Aktarma.

Çektiğiniz hareketli fotoğrafları sosyal medyada paylaşabilmek için ilk önce bu fotoğrafları dışa aktarmanız gerekiyor. Hareketli fotoğraflar, telefonunuza MOV dosyası olarak kaydediliyor. Bu nedenle fotoğrafları farklı bir formata dönüştürmenize gerek kalmıyor.

Mac Kullanıcıları;

Teflonunuzu Mac’inize bağladıktan sonra Görüntü Yakalama aracını açın. Böylece tüm MOV dosyalarınızı listeleyebilirisiniz. Hareketli fotoğrafların dosya numarası bilinmediği için MOV dosyalarınızın hepsini listelemenizde fayda var. Dosyalarınızı listeledikten sonra istediğiniz hareketli fotoğrafı kolayca bulabilirsiniz.


Windows Kullanıcıları;

Telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Dosya Gezgini üzerinden fotoğrafların DCIM klasörünü bulun. Klasördeki MOV dosyalarınızı dışarı çıkarabilirsiniz.

GİF Yapma;

Hareketli fotoğrafları sosyal platformlarda paylaşmanın en iyi yöntemlerinden bir hareketli fotoğraflarınızı GİF formatına getirmek. Fotoğraflarınızı GİF formatına dönüştürmek için Giphy.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. MOV dosyalarınızı yükledikten sonra Giphy, hareketli fotoğraflarınızı otomatik olarak GİF formatına dönüştürüyor.


Oluşturduğunuz bu formatı artık sosyal paylaşım sitelerinde (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest) kolay bir şeklide paylaşabilirsiniz. Hemen şunu da belirtelim ki, oluşturduğunuz bu GİF’leri bilgisayarınıza ve telefonunuza da kaydedebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzdaki Instagram uygulamasına giderek de oluşturduğuz bu hareketli resimlerden birini seçip fotoğrafınız üzerinde çeşitli filtreler uygulayarak da Instagram hesabınızdan paylaşabilirisiniz.

Eğer MOV dosyalarınızı telefonunuzdan dışarı taşıdıysanız AirDrop kullanarak da tekrar telefonunuza atabilirsiniz.


Yorum yap

*