Sosyal Media
sefa

iPhone X ve Galaxy Note 8 Karşılaştırması!

1- Tasarım

iPhone 8 modelinde tasarımsal olarak bir önceki modellerine nazaran pek bir değişikliğe gitmeyen Apple’ı oldukça eleştirmiştik. Ancak iPhone X modelinde tasarımsal olarak Apple’ı çok fazla eleştirmek haksızlık olurdu.

Apple, iPhone’un onuncu yılına özel tasarladığı iPhone X’da tasarımsal olarak bir önceki modellerine göre muhteşem değişiklikler yapmış. Ekranın üzerinde bulunan sensör haricinde ön panel tamamen ekrandan oluşuyor. Apple, bu konuda muhteşem bir iş çıkarmış diyebiliriz. Arka panel ise darbelere karşı dayanıklılığı artırılmış camdan oluşuyor.


Galaxy Note 8’in ekranının hem üst hem de alt kısmında ufak çerçeve bulunuyor. Tasarımsal olarak oldukça beğendiğimiz Galaxy Note 8, bu konuda rakibinin bir adım gerisinde kalmış diyebiliriz. Arka paneli ise tıpkı iPhone X’da olduğu gibi tamamen camdan oluşuyor.


iPhone X’un boyutları 143.6 x 70.9 x 7.7 mm ve ağırlığı ise 174 gram. Galaxy Note 8’in boyutları ise 162.5 x 74.8 x 8.6 mm ve ağırlığı 195 gram. iPhone X, Galaxy Note 8’e göre daha ince daha ufak ağırlık olarak da daha hafif.

2- Ekran

Apple, iPhone X’un ekranında da bir önceki modellere göre değişikliğe giderek OLED teknolojisi kullandı. Bu konuda Apple’ın oldukça isabetli bir adım attığını söyleyebiliriz. Galaxy Note 8’in ekranı ise Super AMOLED teknolojisine sahip. İki amiral gemisinde de kullanılan ekran teknolojisinin hemen hemen aynı olduğunu söylemek mümkün.


iPhone X’un ön paneli tamamen ekrandan oluşuyor. Galaxy Note 8’in ekranın hem üst hem de alt kısımda ince bir çerçeve bulunuyor. Bu konuda iPhone X, rakibi Galaxy Note 8’den daha iyi diyebiliriz.


Her iki amiral gemisinde de fiziksel home tuşu bulunmuyor. Güvenlik olarak, iPhone X’da Face ID teknolojisi kullanılırken, Galaxy Note 8’de ise arka panele yerleştirilen parmak izi okuyucusu kullanıyor.


iPhone X’un ekran çözünürlüğü 1125 x 2436 piksel iken Galaxy Note 8’in ekran çözünürlüğü 1440 X 2960 piksel. Ekran çözünürlüğü konusunda Galaxy Note 8’in iPhone X’dan bir adım önde olduğunu görüyoruz.


Ekran kasa oranına baktığımızda ise, Galaxy Note 8’in çok az bir farkla iPhone X’un önünde olduğunu görüyoruz. iPhone X’un ekran kasa oranı % 81.14 iken Galaxy Note 8’in ekran kasa oranı % 82.87.

iPhone X 5.8 inç ekrana sahip iken, Galaxy Note 8’in ekranı 6.3 inç. Ayrıca her iki telefon da HDR teknolojisini destekliyor.

3- Donanım

iPhone X, 6 çekirdekli 3 GB RAM bellek ile kendi işlemcisi olan A11 Bionic yonga setine sahip. Galaxy Note 8 ise 8 çekirdekli 6 GB Ram bellek ve Exynos 9 Octa 8895 işlemciye sahip. Ancak şunu da belirtmeden geçmeyelim iPhone X’un işlemcisi, Geekbench testlerinde (Hem ikili hem de çoklu) en yüksek puanı almış durumda.

iPhone X’un 64 GB ve 256 GB depolama alanına sahip iki versiyonu bulunuyor. Galaxy Note 8’in ise en düşük depolama kapasitesine sahip versiyonu 64 GB. Ancak kullanıcıları isterlerse Galaxy Note 8’i micro SD kart desteği ile 256 GB’ta kadar yükseltebiliyorlar.

Ayrıca her iki amiral gemisinin de suya ve toza karşı dayanıklı olduğunu belirtelim.

4- Kamera

iPhone X’un, 12 MP f/1.8 ve 12 MP f/2.4 diyafram açıklığına sahip arka panelinde çift kamerası bulunuyor. Galaxy Note 8’de ise 12 MP f/1.7 ve 12 MP f/2.4 diyafram açıklığına sahip çift kamera mevcut. Ayrıca iki telefonda da 2x optik zoom özelliği bulunuyor. Sonuç olarak iki amiral gemisi kamerasının da muhteşem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.


Video çekimi konusunda da her iki telefonda oldukça yetenekli. iPhone X, 4K 60 fps kalitesinde video çekerken, Galaxy Note 8 ise 4K 30 fps kalitesinde video kaydı yapıyor.


5- Batarya

iPhone X’da 2.716 mAh gücünde batarya bulunuyor. Galaxy Note 8’de ise 3.300 mah gücünde batarya bulunuyor.


Her iki telefon da kablosuz ve hızlı şarj teknolojisini destekliyor. Ancak şunu belirtelim ki; hızlı şarj adaptörü Galaxy Note 8’in kutu içeriğinden çıkıyor ancak iPhone X’in kutu içeriğinden hızlı şarj adaptörü çıkmıyor. Bunun için ekstradan hızlı şarj adaptörü almanız gerekiyor.

 

Sonuç olarak, her iki amiral gemisi de başarılı bir tasarıma ve üst düzey özelliklere sahip. Ancak bir birlerine kıyasla çok büyük farklar attığı özelliklerinin bulunduğunu söyleyemeyiz.

Aşağıdaki tabloda iPhone X ile Galaxy Note 8'in özelliklerini karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.
Yorum yap

*