Sosyal Media
sengul

Kulaklık, Nasıl Seçilir

Doğru bir çift kulaklıkla, müzik keyfinizi tamamen başka bir düzeyde yaşayabilirsiniz. İster evde ister dışarda,maksimum müzik keyfi için,kaliteli bir çift kulaklığa yatırım yapmayı gözardı etmeyin. Peki ama nasıl kulaklık seçilir? Kulaklık seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte doğru kulaklığı seçmenin yöntemleri...

Kulaklık, Nasıl Seçilir?


1. Kulakiçi kulaklık mı yoksa kulaküstü kulaklık mı istediğinize karar verin.

Yeterli alanı olmayanlar için kulakiçi kulaklıklar en iyisidir. Sennheiser ve Ultimate Ears markalarının kulaklıkları, kullanmadığınızda kulaklıklarını koymanız için bir kutuyla gelir ve böylece kulaklığınızın çantanızın derinliklerinde kirlenmez ve harap olmaz. Küçük bir çanta taşıyan bayanlar ve sınırlı cep alanına sahip baylar için, kulakiçi kulaklık daha iyi bir seçimdir. Ayrıca sınırlı bir bütçeniz varsa da çok çeşidi olduğu için ve daha ucuza mal olduğu için bu kulaklıklar sizin için daha uygundur. 

Kalitesiz kulaklıklar kulağınıza zarar verebilir, kulağınızdan düşebilir veya ucuz plastikten yapıldıkları için çukurlaşabilir. 

50-100 TL arası fiyatlarla daha kullanışlı ve rahat kulaklıklar alabilirsiniz böylece harcadığınız paraya da değmiş olur. Ancak ses cihazları meraklısı biriyseniz,diğer seçenekleri de gözden geçirmelisiniz. Sennheister (CX 500, 260TL), Shure (SE 115,240TL) veya Etymotic Research (HF5,300TL) modellerini tercih edebilirsiniz. Kulaküstü kulaklıklar, bir yerden bir yere yürürken kulaklığınızı boynunuzun etrafına koymayı seviyorsanız harikadır. Ayrıca kulaküstü kulaklıkların wireless ve bluetooth özellikleriyle eğlenceli seçeneklere sahip olabilirsiniz.

Kulaküstü kulaklıklarla ilgili sorun ise, bütçenize uygun iyi kulaküstü kulaklık bulmak zor olabilir. Kulakiçi kulaklılardan daha fazla yer kaplarlar ve hatta Dj tarzı kulaküstü kulaklıklar büyük bir çanta taşımıyorsanız gereksiz bir şekilde çok yer kaplarlar. Ayrıca kirlenmeleri de daha kolaydır çünkü,genellikle yanlarında taşımak için bir çanta verilmez. 

Dj tarzı kulaküstü kulaklıklar iyi ses kalitesinin yanında kullanışlı olmayan bir boyuta sahiptir. Bir çok müzik meraklısı bu kulaklıkları iyi ses kalitesi, uzun süreli dinleme özellikleri ve kulakzarına daha az zarar verdiği için tercih eder. 


Boyun arkası kulaküstü kulaklıklar ise, bağlantı kablosu baş üstünden geçmek yerine boyun arkasından geçen kulaklıklardır.Bu kulaklıklar koşu yapanlar veya şapka ve gözlük kullanmayı sevenler için daha uygundur. 

2. Neye ödeme yaptığınızı unutmayın

Genellikle daha pahalı kulak üstü kulaklıklar,daha kaliteli materyallerden ve daha iyi mühendislikle yapıldığı için ses kaliteleri daha gelişmiştir. 60TL'lik bir kulaküstü kulaklık iyidir ama 120TL'lik bir kulaklık daha iyidir. 20TL'lik bir kulaküstü kulaklığı en fazla bir yıl kullanabilirsiniz. Dolayısıyla, kulaklığınıza 40TL'lik bir harcama yapmanız,en azından basit bir müzik kalitesini garantiler. Standart fiyat, taşınabilir bir kulaklık için 100TL ve bir ev müzik sistemi için 500TL'dir. Kalite birlikte satın aldığınız bir başka şey de uzun ömürlülük ve sağlamlıktır. 1990'lerde alınan bir kulaklığı iyi malzemeden yapıldığı için hala kullanılabilir durumda olabilir. Bir markanın kulaklığını alırken sadece markanın ismi için değil,güvenilir kalite için ödeme yaparsınız. 

3. Kulaklıkların ses izolasyonu değerlendirin

Bu müziğin dışarı çıkmasını ve dışardaki gürültünün size ulaşmasını engellemek içindir. Bir otobüste giderken kulaklığınızı taktınız ve hala otobüs motorunun sesini duyabiliyorsunuz… Peki ne anlamı kaldı kulaklık takmanızın? Evet müziği son ses dinlemek belki bu sesleri bir nebze olsun bastırabilir ancak bunun sizin kulak sağlınız için iyi olmadığını bilmenizi isteriz. Ve ayrıca dinlediğiniz müziğin dışarıya çıkması çevrenizdeki insanları rahatsız edecektir. O yüzden bu özelliği es geçmeyin. 
Büyük DJ kulaklıklarında olan, kulağı tamamen kapyalan yapı izolasyona örnek olarak gösterilebilir.  

4. Frekans aralığını araştırın

Daha geniş bir frekans aralığı daha fazla müzik duymanız anlamına gelir. 10 Hz - 25,000 Hz aralığı tavsiye edilen aralıktır. Bu size yetecektir.  

5. Eğer büyük paralar ödemek istemiyorsanız gürültü önleyici özelliğinden vazgeçmelisiniz.

Eğer sürekli yolculuk yapan biri değilseniz, gürültü önleyici, dışarıya ses çıkmasını engelleyen kulaklıklar almak sizin için para kaybından başka bir şey olmayacaktır.  

6. Hepsini test edin

Eğer bir kulaklığın sizin için yeteri kadar ses çıkartıp çıkartmadığını bilmek istiyorsanız gidip test edin. En iyi yol budur. Bazı kulaklıklar kimilerine göre çok  iyi olsa da kimileri sevmeyebilir. Şöyle düşünün, internet üzerinden sipariş verip aldığınız bir kulaklığı beğenmediniz. Ne yapacaksınız? Bu sebepten 30 iş günü içinde iadesinin kabul edilebilir olduğu sitelerden alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz. Diğer bir yol; arkadaşlarınızda gördüğünüz kulaklığı alıp deneyin, nasıl olduğuna ve sizin kulağınızla iyi eşleştiğine bakın. İnternet üzerinden gördüğünüz bir kulaklığı başkasında görürseniz de test edin, bu sizi hayal kırıklığından da kurtaracaktır.  

7. Kulaklıkların Empedansına (İç Direnç) Bakın

Kulaklık almanın diğer bir en iyi yolu ise empedans değerini sahip olduğunuz ses ekipmanlarıyla eşleştirmektir. Ohm değeri hesaplanmış olur. Bunu yapmazsanız ideal değer için sesi yükselterek kulalığınızla ses ekipmanınız arasındaki eşleşen değeri bulmanız gerekir.  

8. Son olarak, kulaklarınız kullanın!

Siz alacağınız kulaklığı her gün kullanacak olan kişisiniz. Eğer test ettiğiniz kulaklıkların biri 100 tl diğeri 1000 tl ise  ve size göre aynı geliyorsa ses kalitesi, kesinlikle ucuz olanı alın. Çünkü ses kalitesi pahalı olduğu için artmaz. Hatırlanması gereken tek şey, kulaklığın genel yapı kalitesi. Sizin için yeteri kadar sağlam bir kulaklık mı? Daha ucuz olmasının hiçbir kötü yanı olamaz.Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Mustafa aslan 12/01/2019 22:15

    Bu kulaklik ne kadar acaba