Sosyal Media
sefa

Laptop Bilgisayarlar Nasıl Şarj Edilir?

Laptop Bilgisayarlar Nasıl Şarj Edilir?

Laptop bilgisayarların kullanımı kadar şarj edilmesi de oldukça önemlidir. Kullanıcılar için vazgeçilmez bir cihaz olan laptopların olmazsa olmaz parçalarından biri de bataryasıdır. Şebeke elektriğini depolayan laptop bataryası cihazın çalışması için gereken enerjiyi sağlar. Dolayısıyla özenli kullanım laptop cihazlarımızı daha uzun süre kullanmamızı sağlayacaktır.

Peki laptop bilgisayarlar nasıl şarj edilir? Bilgisayarımızı şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz gelin yazımızda birlikte detaylı inceleyelim.

Pili Asla Tamamen Boşaltmayın

Günümüzde birçok elektronik cihazda olduğu gibi laptop dizüstü bilgisayarlarda da Li-Ion adı verilen (lityum İyon) piller kullanılmaktadır. Bu piller yüksek voltaj, yüksek şarj ve uzun ömür sağlayan pillerdir. Zamanla ve kullandıkça pillerin ömrü kısalacak hatta bitecektir. Bu yüzden dolayı kullanmış olduğunuz dizüstü bilgisayarınızın pillerini asla tamamen boşaltmamak gerekir. Normal şartlarda bir dizüstü bilgisayarın pil kapasitesinin her zaman %20 ‘lerin üzerinde tutulması gereklidir. Aksi durumda pil kapasitesinin düşük olması Li-Ion pillere zarar verebilir.


Eğer dizüstü bilgisayarınızı uzun süre kullanmadıysanız ya da kullanmayı düşünmüyorsanız pil kapasitesini tamamen doldurmanıza gerek yoktur. Şarj etme işleminde olduğu gibi kullanımda da benzer bir yöntem uygulayın. Bilgisayarınızın pil kapasitesine mümkün olduğunca dikkat edin. Ortalama bir oran verecek olursak %60 gibi bir kapasitede olması cihaz sağlığı açısından önemlidir.

Aşırı Sıcak Ortamda Şarj Etmekten Uzak Durun

Pil sağlığı kadar notebook cihazınızın pilini şarj ettiğiniz ortamda önemlidir. Uzun süre bilgisayar kullanım durumlarında bilgisayarınızın ısındığını fark edeceksiniz. Bu ısınma ile birlikte bulunduğunuz ortamın da aşırı sıcak olması kullanmış olduğunuz bilgisayarın piline zarar verebilir. Hatta uzun süre bu sıcaklığa maruz kalındığında pilin patlamasına bile yol açabilir. Bu durumu yaşamamak için pilin bulunduğu ortamın sıcaklığının 10 derece ile 30 derece arası sıcak ortamda şarj edilmesi notebook cihazlar için uygundur.


Zorunda Kalmadıkça Farklı Adaptörle Şarj Etmeyin

Günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz durumlardan bir tanesi de laptop cihazımızı farklı bir adaptörle şarj etmek zorunda kalmak. Şarj adaptörünü bir yerde unutmuş olabiliriz. Ya da aniden bozulan adaptörünüzü o an kullanamayıp farklı bir adaptör kullanmak zorunda kalabiliriz. Böyle durumlarda her ne kadar batarya giriş uçları aynı olsa dahi adaptörün volt gücü ve amper büyüklükleri farklı olabilir. Bu durumda da bilgisayarınız zarar görebilir. Bunun önüne geçebilmek için kullandığınız notebook cihazın arkasında bulunan volt ve amper değeri minimumda ise yeterli güce sahip şarj adaptörü kullanmak uygun olabilir. Aksi durumda hem bilgisayarınız şarj olmayacak hem de uygun olmayan adaptörden kaynaklı zarar görecektir.

Zorunda Kalmadıkça Bilgisayarı Farklı Adaptörle Şarj Etmeyin

Şarj aleti olmadığı durumlarda bilgisayarınızı nasıl şarj edeceğinizi “Şarj Aleti Olmadan Bilgisayarı Şarj Etmenin 5 Farklı Yolu” başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kullandığımız bilgisayar için uygun adaptör kullanmak bilgisayarın pil ömrünün de uzun olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden pil ömrü için uygun volt değerlerine sahip adaptör seçimi çok önemlidir.

Eski adaptörlerin ortalama watt değerleri 60W gibi bir değere sahipti. Gelişen teknoloji sayesinde, güncel bilgisayarlarda kullanılan adaptörler 90W ila 130W arasında değişmektedir.

Sonuç olarak laptopların güç kaynağı olan bataryaların uzun süre kullanılabilmesi ve performanslarının düşmemesi için belirttiğimiz bu başlıklar önemlidir. Notebook bilgisayarınızı uzun süre kullanmak ve güçlü bir bataryaya sahip olmak her kullanıcının isteği diyebiliriz. Bu yüzden dolayı dizüstü bilgisayarınızı doğru şarj etmek sağlıklı ve uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır.


Yorum yap

*