Sosyal Media
yunus

Light ile İş Birliğine Giden Sony ve Xiaomi'nin Yeni Akıllı Telefonları Yolda

Her yıl olduğu gibi 2019 yılı da akıllı telefon piyasası için hızlı başladı. Özellikle ekran konusunda yeni teknolojilerin tanıtıldığı son dönemde akıllı cihazların performansı git gide artmaya devam ediyor.

Bahsetmemiz gereken diğer bir konu ise tabi ki kameralar. İlk olarak geçen sene Huawei'in 3-lensli ona kamera sistemi görüp şaşırmıştık, sonrasında HMD yeni amiral gemisi modelinde tam 5-lens kullanarak çıtayı biraz daha yükseltti. Akıllı telefonların evrimi şu an için bile şaşırtıcı gelirken, üzerinde tam 16 sensörden oluşan kamera sistemi taşıyan Light L16 modelini üreten 'Light' firması ile bir araya gelecek olan iki teknoloji devi Xiaomi ve Sony'nin çıkaracağı yeni akıllı telefonlar mobil fotoğrafçılığı bambaşka bir boyuta taşımayı hedefliyor.


Firma yaptığı açıklamada Xiaomi ile birlikte "akıllı telefon piyasasına yeni fotoğraf çözümleri üretmek ve pazarlamak için çalıştıklarını bildirdi."

Şirket, kamera yeniliklerinin yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olacağı ile ilgili net bir paylaşımda bulunmasa da Light'ın kamera teknolojilerini kullanacak olan Xiaomi'nin yeni akıllı telefon modelinin ana kamerası muhtemelen 3'ten fazla sensöre sahip olacak.


Firma, Xiaomi ile üretmeyi planladıklarını akıllı telefonda "gelişmiş bilgisayar destekli fotoğraf teknolojisi" kullanacağını ve bu tarz bir teknolojinin çoklu kamera taşıyan akıllı cihazlara DSLR seviyesinde fotoğraflar üretebilme kabiliyeti sağlayacağını belirtti.

Light'ın Sony ile yaptığı iş birliği ise yine çok farklı değil. Yenilikçi bir teknoloji için bir araya gelen ikili, çoklu-fotoğraf sensörü üretmeyi hedefliyor. Akıllı telefon üreticileri halihazırda Light'ın fotoğraf teknolojilerini kullanıyorlar, fakat fotoğraf konusunda iddialı iki firmanın iş birliği ile ortaya çıkacak yeni teknoloji mutlaka ses getirecektir. Üretilecek olan yeni Sony akıllı telefonların kamera sistemlerinde kaç sensör olacağı konusunda bir bilgi verilmedi.


Sony'nin ürün çözümleri bölümünün başkanı Hank Ochi tarafından yapılan açıklama şu şekilde; "Light ve firmanın teknolojisi akıllı cihazların dünyayı görme şeklini değiştirecek. Bu yeni ortaklık, beraber çalışarak evrilmemize ve bugünün çoklu-sensör taşıyan akıllı cihazlarının tasarımını mükemmelleştirmeye olanak sağlayacak. Bugünden itibaren beraber çalışarak üreteceğimiz tasarımlar ve teknolojiler, çoklu-sensör taşıyan akıllı telefonların fotoğraflama kabiliyetini kolay ve hızlı bir şekilde geliştirecek."

Sony ve Xiaomi gibi teknoloji devi firmalarla iş birliği yapacak olan Light şimdiden kendi kamera teknolojilerini üretmeye başladı bile. Light son olarak HMD'nin amiral gemisi modeli Nokia 9'un kamera sistemi oluşturulurken şirketle beraber çalıştı. Bakalım firmanın Sony ve Xiaomi ile birlikte üreteceği akıllı telefonlar fotoğraf konusunda ne gibi yenilikler sunacak. Bekleyip göreceğiz...


Yorum yap

*