Sosyal Media
sefa

MacOS Mojave İle Gelen Yenilikler

Apple’ın WWDC 2018 etkinliği kapsamında tanıttığı macOS Mojave, geçtiğimiz hafta nihayet yayınlandı. Mac kullanıcılarının uzun süredir merakla bekledikleri yeni güncelleme ile birçok yenilik de gelmiş oldu. İşte macOS Mojave ile gelen yenilikler…

1- Masaüstü Belge Grupları

Mac kullanıcıları için en yeni özelliklerin birisi. Bu özellik sayesinde aynı türdeki dosyalar otomatik olarak bir arada tutulur. Böylece masaüstünde dağınık dosya görünümü ortadan kaybolur. Ancak bu özelliğin dezavantajı aynı türden fakat alakasız dosyaları bir araya getirmesi. Böyle olması ufak bir karışıklığa yol açsa da kolayca düzeltilebilir. Tabi masaüstünün çok dağınık durmasından daha iyi diyebiliriz.


2- Karanlık Mod

Karanlık Mod, Mac kullanıcılarının uzun süredir bekledikleri bir özellikti. Yeni güncelleme ile kullanıcıların bu beklentisi karşılanmış oldu. Bu özellik sayesinde gece çalışırken gözleriniz daha az yoruluyor. Ancak bazı kullanıcıların özelliği beğenmediğini de belirtelim. Özelliği etkinleştirmek için Sistem Tercihleri>>Genel>>Görünüm bölümüne gidip düzenleme yapabilirsiniz.


3- Finder’da Hızlı Eylem

Bu özellik ile dosya ön izlemeleri kolayca yapılabiliyor. Ayrıca bir dosyadan PDF oluşturabilir, dosyanıza bazı hızlı biçimlendirmeler ekleyebilir, resimleri döndürebilir hatta dosyaları birleştirebilirsiniz.


4- Dinamik Masaüstü

Dinamik Masaüstü özelliği ile mac’inzin masaüstü günün saatlerine göre farklı ışık ve renk seçeneklerine bürünüyor. Bu da eğlenceli olsa gerek.


5- Güvenlik

Yeni güncelleme ile güvenlik ve gizliliğe çok önem veriliyor. Mojave, kişilerinize, fotoğraflarınıza, mikrofonunuza, konumunuza ve diğer önemli kişisel bilgilerinize belirli uygulamaların erişimini reddetmenize olanak tanıyan kontroller sunuyor.


6- Ekran Görüntüsü Alma Kısayolu

Command-Shift-4 ile kullanılan ekran görüntüsü alma kısayolu, Command-Shift-5 olarak değiştirildi. Ayrıca ekran görüntüsü alma kısayoluna birkaç özellik eklendi. Tıpkı iPhone’larda olduğu gibi mac’te de artık ekran görüntüsü aldığınızda ekranın küçük görüntüsü ekranda beliriyor. Böylece hızlı araçlar ile aldığınız ekran görüntüsü üzerinde kolayca oynamalar yapabiliyorsunuz.

 



Yorum yap

*