fcp
Gaming Gecesi Kampanyası 2024

macOS'ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Serkan A. 22.02.2023 (Güncellenme: 19.07.2024) Takip et
macOS cihazınızda ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.
macOS'ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

iMac, Apple şirketinin geliştirdiği en iyi bilgisayar teknolojilerinden biridir. Bu teknolojiyi tercih ederek dünyanın en iyi bilgisayar performansını deneyimleyebilirsiniz. iMac, sadece Apple’ın değil günümüzde tercih ettiğimiz diğer bilgisayar sistemlerine göre de güçlü ve performanslı bir bilgisayar sistemidir. iMac teknolojisi genelde yüksek performans ihtiyacı duyan kişiler tarafından tercih ediliyor. Bu teknoloji sayesinde en güçlü işleri bile çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyorsunuz. iMac, bir iş bilgisayarının yanı sıra normal işleriniz için kullanabileceğiniz bir bilgisayar sistemidir aslında. Normal bilgisayarlarımızda ekran görüntüsü alabildiğimiz gibi iMac bilgisayar sistemlerinde de ekran görüntüsü almak mümkündür ve çok basittir.

iMac bilgisayar sistemine baktığımızda Apple şirketinin belirlediği şartlar altında çalışan bir bilgisayar sistemi olduğunu görebiliyoruz. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarımızda ekran görüntüsü almak için birçok yol bulunuyor. Bu sistemlerde yaptığımız yöntemler iMac sistemlerinde kullanılmıyor. Ancak, iMac cihazında da ekran görüntüsü almak için birçok yol bulunuyor. Bu yolları bildiğimiz taktirde ekran görüntüsünü çok hızlı bir şekilde alabiliriz. Apple, iMac cihazınızda ekran görüntülerini yakalayabilmeniz için sistem içerisinde Screenshot.app isimli bir yazılım bulunduruyor. Bu yazılımı çalıştırabilmeniz için cihazınızda yerleşik olan kısayol kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor.

macOS’ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

iMac cihazınızda ekran görüntüsü alabilmek için “Shift+Command+3” yapmanız gerekiyor. Bu kombinasyon, iMac cihazınızda ekranın tamamını kaydetmek için kullanılan kombinasyondur. iMac cihazınızda tam ekran yerine belirli bir kısmı kaydetmek istiyorsanız kullanmanız gereken kombinasyon “Shift+Command+4” olmalıdır. Bu komut, belirlenmiş pencere veya klasör içerisinde yer alan görüntüyü kaydedecektir. Tam ekran aldığınız görüntüyü kırpmak yerine bu komutu kullanarak sadece ihtiyacınız olan kısmı kaydedebilirsiniz.

iMac, kombinasyon ile kaydedilen ekran görüntülerini genellikle masaüstüne kaydeder. Ancak, Control tuşu ile kullanılan kombinasyonlarda kaydedilen ekran görüntüleri masaüstüne değil panoya kopyalayacaktır. Bu aşamada kaydedilen ekran görüntüsünü görüntüleyebilir veya farklı bir Apple aygıtına yapıştırabiliyorsunuz. Masaüstüne kaydetmenin yanı sıra kullandığınız farklı bir aygıta bu ekran görüntüsünü göndermek için Control tuşunu tercih edebilirsiniz. Kaydedilen ekran görüntüsünü yani Control tuşu ile kaydetmeye hazır olan ekran görüntüsünü herhangi bir dosya adı belirtmeden önceden belirlediğiniz panoya bu ekran görüntülerini yapıştırabilirsiniz. Bu işleve aynı zamanda Önizleme menü çubuğundan da erişim sağlayabiliyorsunuz.

Serkan Alçay

Yazmayı ve araştırmayı çok seven profesyonel bir editör

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!