Sosyal Media
yunus

Mavi Işık Kanser Riskini Artırıyor!

İspanya’da 2 bin meme ve prostat kanseri hastasıyla yapılan araştırmanın sonuçları, ABD merkezli Environmental Health Perspective Dergisi'nde yayımlandı.

Yayımlanan araştırmaya göre, akıllı telefon, tablet gibi cihazların yanı sıra LED sokak lambalarından yayılan yapay mavi ışığa uzun süre maruz kalmak kanser riskini artıyor.

Araştırmacılar, geceleri mavi ışığın “yüksek seviyelerine” maruz kalan insanların, belirli kanser türlerine karşı daha yüksek risk altına olabileceğini keşfetti. Çalışmaya göre, mavi ışığa maruz kalan insanların meme kanserine yakalanma riski 1.5 kat, prostat kanserine yakalanma riski ise 2 kat daha fazla.

Araştırmacılar, açık alandaki yapay ışığa maruz kalmayı ölçmek için Uluslararası Uzay İstasyonunda görüntüleme teknolojisini, kapalı alandaki yapay ışığa maruz kalmayı ölçmek için ise anketleri kullandılar. Mavi ışığa maruz kalmanın, vücudun doğal uyku döngüsünü düzenleyen ve aynı zamanda bir antioksidan görevi yaptığı bilinen önemli bir hormon olan melatoninin salınması üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya çıkardı.

Mavi ışığın zararlarını azaltmak için; akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerin özellikle gece boyunca kullanımını düşürmek ve mavi ışı filtreleyen uygulamalar kullanmak alınacak birkaç önlem olabilir.

 Yorum yap

*