Sosyal Media
sengul

Mükemmel Video Çekebilmek İçin Önemli 7 İpucu

Video çekmek, bir kamerayı sadece bir noktaya odaklayıp kayıt tuşuna basmak kadar basit değil. Elbette ki bazen böyle videolar çekebileceğiniz durumlar vardır. Fakat farklı bir hikaye veya daha iyi bir video çekmek istiyorsanız mutlaka farklı yöntemler kullanmalısınız. İşte video çekerken işinize yarayabilecek 7 taktik.

1- Tripod Kullanın

Video çekerken kamerayı elle tutmanız görüntünün sallanmasına neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmak ve daha net görüntü yakalayabilmek için tripod kullanın. Böylece çekeceğiniz nesneye veya hikayeye daha iyi odaklanabilirsiniz.


2- Kamerayı Göz Seviyesinde Tutun

Kameranızı göz seviyesinde tutmanız, çekeceğiniz nesnelerin gerçek boyutta görünmesini sağlayacaktır. Böylece nesneniz daha belirgin olacaktır.


3- Kamerayı Kaydırın

İzleyicilere önemli bir şeyler aktarmak istiyorsanız kamerayı çektiğiniz nesneye doğru yakınlaştırın. Böylece izleyicilere aktarmak istediğiniz şeyi daha iyi anlatabilirsiniz. Ancak genel de korkutucu hikayelerde kullanılan bir yöntem.

4- Objeye Yakınlaşın

Videonuzda stresli bir hikaye yansıtmayı düşünüyorsanız, objenize geniş açılı bir lensle yaklaşmanız size harika bir görüntü sunacaktır.


5- Objeye Uzaklaşın ve Tekrar Yakınlaşın

İzleyiciler üzerinde daha da gergin bir ortam oluşmasını istiyorsanız, çektiğiniz objeye bir yakınlaşın bir uzaklaşın. Bu gergin ortamı daha gergin hale getirecektir.

6- Kamerayı Hafif Titreterek Yakınlaştırın

Kamerayı hafif titreterek objeye yakınlaştırın. Böylece kaotik bir ortamdan çıkıldığı ve sakin bir duruma geçildiğini izleyiciye hissettirebilirsiniz.

7- Objeye Odaklanın

Objeye odaklanmanız izleyicilerin objeyi daha net anlamalarına yardımcı olur. Böylece izleyicilerin dikkati etrafta olup bitenlerden etkilenmez.


Yukarıda saydığımız tavsiyeleri kullanarak daha güzel videolar çekebilirsiniz. Bunlardan sizin için uygun olanı kullanıp videolarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 Yorum yap

*