Sosyal Media
sefa

NFT Nasıl Çalışıyor?

Sosyal medya ve diğer internet ortamlarında NFT’ler hakkında birçok bilgi kirliliği mevcut. Bu bilgi kirliliğinden sıyrılarak en doğru şekilde NFT’nin nasıl çalıştığını anlatacağım. NFT, nispeten yeni bir konsept olmasına rağmen çok kısa sürede çok büyük popülerlik kazandı. Yapılan eserler milyon dolarlara satılıyor. Bu potansiyel dünyada ki diğer sanat pazarlarını sarsarak sanatçıları, yaratıcıları ve yatırımcıları kendisine çekti. 2021 yılının ilk yarısında NFT satışlarının toplam geliri 2.5 milyar dolara ulaşmıştı. Çok büyük bir bütçe olmasına rağmen bazı uzman kişiler bu pazarın henüz önemli ölçüde büyümediğini belirtiyor.

Bir NFT ya da karşılıksız token, sanat eserleri, video klipleri, ses içerikleri, gayrimenkul ve diğer koleksiyonlar gibi fiziksel veya sanal varlıkların sahipliğini temsil eden ve eşi benzer olmayan dijital bir varlıktır. NFT’nin oluşturulması ve yayınlanması bir blok zincirinde gerçekleşir. NFT’ler ile bağlantılı varlıkların sahipleri bunları satabilir. Ancak, bunlar herhangi bir işlemde bir para birimi olarak var olamazlar. Bu özelliği ile Bitcoin’den ayrılan bir varlıktır. Bitcoin işlem para birimi olarak sayılabilir ve takas edilebilir. Ancak, NFT bu şekilde değildir.

NFT’ler Nasıl Alınıyor? Nasıl Satılıyor?

Kişilerin NFT’leri kolay bir şekilde satın almaları ya da satmalarına olanak tanıyan çevrimiçi Pazar yerleri vardır. Ancak, bu piyasaya tam olarak girmeden nasıl çalıştıklarını bilmek lazım. Bu pazarda ticaret yapmak gerçekten zor bir iştir. İçerik geliştirici kişiler, sanatçılar ve diğer reklam öğeleri blok zincirinde NFT eserleri oluşturarak depolar. Birçok blok zinciri ağı takas edilemeyen belirteçleri desteklese bile Ethereum ağı bunların çoğunu oluşturabilir. NFT, herkes blok zinciri inceleyebileceğinden bir varlığın sahipliğinin kolay doğrulanmasını ve izlenmesini kolaylaştırır. Bu özelliğe ek olarak yaratıcı kişi takma adını sistem üzerinden kullanabiliyor. Bu da gelişmiş gizlilik ve güvenlik sağlayabiliyor.

NFT Nasıl Çalışıyor

Değiştirilemeyen sanat eserleri, resimler veya canlı etkinliklerden müzik ve videolar dahil olmak üzere birçok dijital ürünler temsil edilebilir. Fiziksel varlıkların tokenleştirilmesi, varlığa sahibinin imzasını da içerebilen benzersiz bir dijital tanımlayıcı verebilir. Bu veriler blok zincirinde doğrulanarak mevcut NFT’nin taklit edilmesini imkansız hale getirir. Anlattığım bu bilgiler bu sistemin nasıl çalıştığı ile alakalıdır. Dışarıdan basit bir platform olarak görünse bile inanılmaz detaylı ve güvenlidir. Açık konuşmak gerekirse bu sektöre girmek gerçekten zor. Ancak, sektöre girip başarılı olan kişilerin inanılmaz güzel paralar kazandığını çok rahat bir şekilde söyleyebilirim.


Yorum yap

*