Sosyal Media
sengul

OPPO, İlk Görüntüleme Çipi MariSilicon X’i Resmi Olarak Tanıttı

Çin merkezli cep telefonu üreticisi olan OPPO, kendi tasarladığı ilk görüntüleme çipi MariSilicon X’i resmi olarak tanıttı. Uzun süredir kendi işlemcilerini üretme konusunda istikrarlı bir yol izleyen marka, OPPO INNO DAY 2021 etkinliğinde resmi olarak tanıtılan MariSilicon X, kendi segmenti ile karşılaştırıldığında güç verimliliği konusunda rakiplerine fark atıyor.

Ayrıca 6 nm bir teknoloji sürecinden geçen MariSilicon X, sunduğu güç verimliliği ile birlikte yüksek performans sağlayacak. Tanıtılan bu çip, 20 bit ultra yüksek dinamik aralığı, Gelişmiş RGBW Pro Modu, gerçek zamanlı RAW görüntü işleme, 4K Yapay Zeka Destekli Gece Videoları ve canlı önizleme sunuyor.

OPPO MariSilicon X Öne Çıkan Özellikleri

İşlem hızı ile dikkatleri üzerine çeken MariSilicon X, 18 trilyon işlem ile birlikte yapay zeka algoritmalarını destekliyor. Ayrıca Watt başına düşen 11,6 TOPS’luk dikkat çekici güç verimliliği ile birlikte bataryayı tüketmeden yüksek performanslar sunacak. MariSilicon X, 8,5 GB/sn’ye kadar ekstra bant genişliğine sahip özel bir DDR’ye sahip. Bu çok katmanlı bellek mimarisi sayesinde gecikmeler en aza indiriliyor. Ayrıca MariSilicon X’in en çarpıcı özelliği olarak, OPPO’nun AI (Yapay Zeka) Gürültü Azaltma Algoritmasını çalıştırırken, MariSilicon X, OPPO Find X3 Pro ile karşılaştırıldığında 20 kata kadar daha hızlı performans elde edebiliyor. MariSilicon X, güçlü ISP’ye sahip ve bu sayede Find X3 Pro’dan elde edilen görüntülere göre 4 kat daha büyük, 20 bit 120 db muazzam dinamik aralığı ile birlikte görüntülerin yakalanmasını sağlıyor. Ayrıca ISP’nin gücü, görüntülerin en parlak ve en karanlık alanları arasında 1.000.000:1 kontrast oranı vererek görüntülerin gerçeğe daha yakın olmasını sağlıyor.


MariSilicon X, orijinal görüntüleme verilerini işleyerek, görüntüler için 8dB sinyal-gürültü oranı elde edebiliyor ve bu sayede hesaplamalı fotoğrafçılık için yepyeni bir dünyanın kapılarını açma fırsatı sunuyor. MariSilicon X, Dual Image Pipeline tasarımı ve Double RAW süper örnekleme özelliklerini uygulayarak, OPPO’nun RGBW sensörünün tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor. Bu sayede sinyal-gürültü oranında 8,6 dB’lik iyileştirme ve görüntü kalitesinde 1,7x’lik bir iyileştirme sağlamak için RGB ve Beyaz sinyallerin ayrılmasını ve kaynaşmasını destekliyor. Bu sayede fotoğraf ve videolardaki görüntüler daha akıcı ve daha çarpıcı hale geliyor. MariSilicon X’in sahip olduğu özellikler ile beraber güç verimliliği ve performansta büyük bir başarı elde ediliyor ve bu başarı sayesinde daha pürüzsüz ve kaliteli videolar için Yapay Zeka Gürültü Azaltma algoritmalarının gücü ortaya çıkıyor. Ayrıca MariSilicon X’in sahip olduğu yüksek dinamik aralıkları ve renk reprodüksiyonu sayesinde 4K Yapay Zeka HDR Gece Videosu çekimi, Android telefonlarda ilk kez mümkün hale geliyor.


Yorum yap

*