Sosyal Media
sefa

Oyun Klavyelerinde Tuş Değişimi Nasıl Yapılır?

Oyun sektörü her geçen gün çok farklı bir konuma yol alıyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte klavyelerin kullanışlılığı ve tasarımı değişti. Özellikle son zamanlarda kullanılabilirlik ve konfor anlamında çok önemli klavyeler dizayn edildi. Bundan birkaç yıl öncesine kadar bir klavyenin bir oyuncu için ne kadar önemli olabileceğini anlayamıyorduk. Ancak, geldiğimiz konumda bir klavye bir askerin silahı gibi görünmeye başladı.

E-Spor alanında büyük turnuvalarda markaların ürettiği en iyi oyun klavyeleri tercih ediliyor. Hatta bu klavyeler oyundan oyuna değişiklik gösterebiliyor. Klavyelerin kalitesi de bu süreçte çok önemlidir. Oyun klavyelerinin kalitesi sadece malzemenin kalitesine göre olmaz. Özellikle oyun sektöründe tuşların basma hissiyatı bile o klavyenin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Bir oyuncu oyun klavyesi seçerken öncelikle tasarımına sonra da tuşların hissiyatına bakar. Çünkü; kas hafızası dediğimiz olay profesyonel oyuncular için çok önemlidir. Ve bir oyuncu klavye seçerken kendi kas hafızasına en uygun olan modeli tercih eder.

Klavyelerinizi Yenileyerek Ekstra Maliyet Ödemekten Kaçabilirsiniz!

Kas hafızası uzun süreçte çok zor şartlar altında elde edilen bir alışkanlık türüdür. Değişiklik yapılması durumunda oynadığımız oyunlarda çok zorlanırız. Bunun sebebi yine kas hafızası ile ilgilidir. Kas hafızasının değiştirilmesi gerekiyorsa ve siz profesyonel bir oyuncuysanız önünüzde uzun ve zorlu bir süreç sizi bekliyor olacak. Klavye şekli değiştirme zorunluluğu genel olarak klavyenin eskimesi ya da tuşların özelliğini yitirmesi sonucunda ortaya çıkabiliyor. Özellikle kullandığı klavyenin aynısını tedarik edemeyen oyuncular bu durum ile sık sık karşılaşabiliyor. Bu aşamada yeni bir klavye almaktansa mevcut klavyenizin tuşlarını değiştirerek yola devam edebilirsiniz.

Oyun Klavyelerinde Tuş Değişimi Nasıl Yapılır

Klavye üzerinde ki tuşların basma mesafesini belirleyen ana unsur tuşların altında bulunan switchlerdir. Bu switchler çok uzun süre dayanabilir ve kolay kolay bozulmazlar. Bu parçanın iyi olduğu kanaatindeyseniz tuşları yenilemek işinizi yüzde yüz çözecektir. Tuş değiştirirken basma hissiyatı size en uygun olanı seçin. Kas hafızası dediğimiz olay sadece tuşların basma mesafesinden ibaret değildir. Dolayısıyla basma hissiyatı sizin kas hafızanıza en uygun olanı neyse onu seçmeniz gerekiyor.

İhtiyacınız olan tuş takımını aldığınızı varsayarsak tuşları doğru bir şekilde çıkartabilmek için bir aparata ihtiyacınız olacak. Normal şartlarda tuşları eliniz ile bile rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Ancak, orantılı şekilde çıkartma kuvveti uygulamayacağınızdan tuşları ya da altında bulunan switchleri bozabilirsiniz. Bu aşamada masrafınız artabilir ve işiniz uzayabilir. Bu sebeple bu iş için üretilen tuş çıkartma aparatı satın almanız gerekiyor. Gerekli olan ekipmanı satın aldıktan sonra tuşlarınızı güvenli ve sağlıklı bir şekilde yerinden çıkartabilirsiniz. Yeni tuşları yerine oturtmadan önce klavyenin yüzeyinin temiz olmasına dikkat edin. Temiz bir düzey daha iyi bir oturuş ve daha iyi bir kullanım sağlar. Gerekli temizlik işlemlerinin ardından yeni tuşları hafifçe bastırarak yerine oturtabilirsiniz. Bu işlemin ardından da yapacağınız başka bir işlem kalmıyor. Yenilenmiş klavyenizi gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.


Yorum yap

*