Sosyal Media
sefa

Oyun Konsollarına İlave Vergi Geldi

Bugün konsol oyunu tutkunlarını üzecek bir haber geldi. Özellikle Sony'nin piyasaya çıkaracağı yeni konsolu PlayStation 5'in konuşulduğu bu günlerde böyle bir haber alan konsol tutkunları çok üzülmüş olabilir. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile konsol oyunları gibi bazı ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi uygulamasına geçildi.  

Yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe giren ve yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişen ilave gümrük vergisi kararı kapsamına giren ürünler arasında oyun severlerin tutkunu olduğu oyun konsolları da yer aldı. 


Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodu 9504.50.00.00.00 olan video oyun konsolları ve makineleri için 18.04.2020 tarihinden yani bugünden itibaren ilave yüzde 50 oranında  gümrük vergisi uygulanacak.

Konsol oyunları için getirilen yüzde 50'lik ilave gümrük vergisi 18 Nisan 2020 ile 30 Eylül 2020 tarihler arasında geçerli olacak. 

Şu an Türkiye'de oyun konsolları üzerinde yüzde 20 ÖTV ile yüzde 18 KDV alınıyor. Yeni ilave vergi sonrası oyun konsollarına zam gelmesi bekleniyor.
Yorum yap

*