fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Oyun Notebook'larında Bakımın Önemi

Kemal Y. 20.04.2022 (Güncellenme: 12.07.2024) Takip et
Oyun notebooklarında bakım son derece önemlidir. Bakımı yapılmamış bir oyun sistemi, uzun vadede sisteme sorun yaşatabilir.
Oyun Notebook'larında Bakımın Önemi

Gelişen teknoloji ile birlikte küçük boyutlu ve direkt anakarta entegre ekran kartlarının üretimi mümkün hale geldi. Bu girişim, oyun notebooklarının üretilmesi ile daha da alevlendi. Büyük bilgisayar üreticileri, oyuncuların her yerde oyun oynayabilmesini sağlayabilen oyun notebookları üretiyor. Yeni teknolojili oyun notebookları yüksek performansı ile, masaüstü bilgisayarlara göre daha çok tercih edilebiliyor. Özellikle son dönemde yapılan araştırmalar sonucu oyun notebooklarının daha çok satın alındığını gözlemledik. Oyun notebookları, oyun bilgisayarı piyasasında daha uygun maliyetli olduğundan oyuncular tarafından daha çok tercih ediliyor. Günümüz şartlarında masaüstü bir oyun bilgisayarı toplamaya karar verdiğinizde, çok büyük maliyetlere karşı durmanız gerekiyor. Dünya genelinde yaşanan çip krizi ile birlikte bu maliyetler şuan da daha yüksektir. Dolayısıyla hazır toplanmış ya da oyun notebooku tercih etmek çok daha mantıklı bir seçenektir.

Oyun Notebooklarında Bakım Hayati Önem Taşıyor!

İster oyun sistemi ister normal bir sistem olsun, bir bilgisayar sisteminin temiz olması her zaman çok önemlidir. Bilgisayar sistemleri gelişen teknoloji ile birlikte çok daha performanslı bir hale geldi. Yüksek performans üretebilen bilgisayar bileşenleri yüksek ısılara çıkabiliyor. Bu aşamada, soğutma sistemleri devreye giriyor. Soğutma sistemlerinin işini en iyi şekilde yapabilmesi için, sistem içerisine daimi olarak temiz hava göndermek zorundadır. Bu işlem, yüksek teknolojili fanlar ile yapılıyor. Sıvı soğutma gibi maliyetli soğutma sistemlerinde bile fanlar olmazsa olmazdır. Yüksek teknolojili fanlarda birtakım filtreleme sistemi kullanılsa bile, bir süre sonra bu filtrelerde tıkanabiliyor. Masaüstü sistemlerde filtreler büyük olduğundan bakım aralığı da aynı orantıda uzayabilir. Ancak, oyun notebookları yapısı gereği küçük olması gerektiğinden, filtreleme gibi bir işlemin sisteme zararı olabileceğinden pek tercih edilmiyor. Dolayısıyla, hava tozlu bir şekilde sistem içerisine ulaşabiliyor. Bu aşamada tedirgin olabileceğiniz bir durum yok.

Oyun Notebook'larında Bakımın Önemi

Bilgisayar üretici markalar bu durumun sisteme zarar verebileceğini bildiği için, toz ve partiküllere karşı daha farklı çözümler alıyorlar. Ancak, kullanıcının da sistemi belirli aralıklarda kullanıma bağlı olarak temizlemesi gerekiyor. Gözle görülmeyen toz ve partiküller sistem içerisinde bir süre sonra birikerek, sisteme gerekli temiz havanın girmesini engelleyebiliyor. Bu aşamada sisteminizde bulunan yazılımlar, sistem ısınsa bile donanımı güvence altına alabiliyor. Hiç temizlenmemiş bir oyun bilgisayarının çok ısındıktan sonra performans düşürmesi hatta kapanması gibi işlemler yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Bu işlem, sistemin donanımı güvence altına alması ile alakalıdır. Yani sistem temizlenmese bile kendini koruyabiliyor. Ancak, ısınma olayı pek sorun gibi gözükmesede, uzun vadede sisteminize zarar verecektir. Yani sistemi sürekli olarak temizlemek gerekiyor.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!