Sosyal Media
sefa

PlayStation mu? Oyun Bilgisayarı mı?

Oyun sektörü, gün geçtikçe daha da büyüyen inanılmaz büyük bir sektördür. Sadece Türkiye’de bile onlarca oyun yapımcısı bulunuyor. Bu yapımcıların her platform için yazdığı çok farklı oyunlar var. Hatta, bazı oyun yazılımcıları tarafından oyunların daha fazla kitleye hitap edebilmesi açısından her platformda uyumlu oyunlar yapılabiliyor. Oyun konsolları ilk çıktığı yıllarda inanılmaz popülerdi. Özellikle bilgisayar uyumlu oyunlar pek olmadığından oyun konsollarını almak bir şart gibi görünüyordu. Bunun sonucunda da oyun konsollarının popülerliği, bilgisayarlara göre daha fazlaydı. Bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ile birlikte, insanlar hem konsol hem bilgisayar almak yerine güçlü bilgisayar sistemlerini tercih etti.

Bu da, oyun sektöründe de bir mutasyona sebep oldu. Oyunlar sadece konsollar için değil, bilgisayar ile uyumlu olacak şekilde yazılmaya başladı. Özellikle günümüz şartlarında bazı bilgisayar sistemleri var ki; oyun konsollarından kat ve kat daha güçlü durumda. Bilgisayar sistemlerinde ki bu büyük gelişme, oyun sektörünün farklı bir alana kaymasına neden oldu. Özellikle sektör içerisinde ki potansiyel, oyun sistemlerinin de ötesinde dizüstü bilgisayarların da inanılmaz şekilde gelişmesine olanak tanıdı. Hem oyun konsollarının hem de bilgisayar sistemlerinin kendine has avantaj ve dezavantajları var. Özellikle bahsetmek isterim ki, gaming notebookların avantajı çok fazladır. En büyük farkı, istediğiniz yerde oyun oynayabilme olanağınızdır.

Oyun Notebook’larını Her Yere Götürebilir, Keyifle Oyunlar Oynayabilirsiniz!

Bir oyun konsolunu çok sevdiğiniz bir kafeye götüremez ve oyun oynayamazsınız. Ancak, bir notebook ile bunu keyifle yapabilirsiniz. Kafenin yanı sıra ev içerisinde odadan odaya oyun sistemi taşıma derdiniz olmaz. Bu, gaming notebookların en büyük özelliğidir. Ancak, dezavantajlarına gelecek olursak; notebookların ekranı küçük olduğundan dolayı masaüstü bilgisayar ve oyun konsolları kadar keyif vermez. Özellikle dev ekranda oyun oynamayı seven kişiler notebookları hiç sevmezler. Bunun sebebi, notebookların ekranının küçük olmasıdır. Oyun konsollarının en büyük avantajlarından biri şudur ki; istediğiniz mekanda istediğiniz şekilde tasarım ile bu cihazları kullanabiliyorsunuz. Herhangi bir ekran kısıtlaması bulunmuyor. İster offline ister online her oyunu sorunsuz şekilde oynayabiliyorsunuz.

PlayStation mu Oyun Bilgisayarı mı

Özellikle yeni nesil oyun konsollarının güçlü sistem içeriği her oyunu açabilecek şekilde dizayn edildiğinden akıcı ve keyifli oyun deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Ancak, oyun konsollarının en büyük dezavantajlarından biri oyunların inanılmaz pahalı olmasıdır. Günümüzde çok iyi derecede gelişmiş olan oyun sektöründe, aldığınız bir oyun yüksek grafik kalitesine sahip oluyor. Bu da oyunların tasarımında çok büyük çalışmalar gerektiriyor. Dolayısıyla oyun fiyatları çok pahalı olabiliyor. Bilgisayar sistemlerinde de aynı olay geçerli. Ancak, bu durum oyun konsollarında biraz daha farklıdır.

En çok tercih edilen sistemlerden biri ise masaüstü oyun bilgisayarlarıdır. Bu seçenekte, oyuncu her bütçe ile kendine oyun bilgisayarı toplayabilir. Herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Özellikle oyun sistemlerinin çok gelişmiş olması sebebiyle daha uyguna bir oyun sistemine sahip oluyorsunuz. Özellikle tercih edilmesinin sebepleri de budur. Oyun fiyatların da ise, oyun konsollarına göre daha ucuz oyun fiyatları olduğunu söyleyebilirim. Bu durum, oyundan oyuna değişen bir olay tabii ki, fakat oyun konsollarına göre daha uygun oyun fiyatları mevcut. Her oyun sisteminde çok büyük bir keyifle oyun oynayabilirsiniz. Ancak, bir odanız var ve dışarı çıkıp oyun oynamam diyorsanız masaüstü oyun sistemleri sizin için en iyi tercih olacaktır.


Yorum yap

*