Sosyal Media
sefa

Samsung Cihazlarında Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

Yeni nesil akıllı telefonların kullanışlılığını belirleyen en önemli unsurlardan biri cihazların pil ömürleridir. Çok kaliteli bir akıllı cihazın bataryası da çok kaliteli olmalı. Kaliteli bataryalar daha uzun kullanım ve daha uzun süreli batarya ömrü sunar. Bataryaların ömrünün bitmesi durumunda ekstra batarya değişim ücreti ödemek zorunda kalabiliriz. Kulağa basit bir işlem gibi gelse de bu işlem teferruatlı ve pahalı bir işlemdir.

Günümüz şartlarında üretici markalar bataryaları en iyi şekilde ve en iyi olacak şekilde dizayn ediyor. Ancak, yine de kullanıcının bilinçli bir şekilde kullanması gerekiyor. Dolayısıyla yanlış kullanılan ve zorlanan bataryaların ömrü kısalabiliyor. Bu da dolaylı yoldan bataryanızın ömrünün azalmasına ve ekstra bir maliyet yaratmasına sebep oluyor. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için ya da en az maliyete indirmek için cihazınızı bilinçli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Ekran Ayarları Batarya Ömrü İçin Önemlidir!

Pil ömrünü artırmanın birçok yolu mevcut. Bazı ayarlar sistem tarafından otomatik olarak yapılıyorken, bazı ayarlar ise manuel olarak yapılması gerekiyor. Bu yöntemler uygulandığında cihazın farklı alanlarda performansın düşeceğini bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla akıllı cihazınızw ile oyun oynamayı çok seviyorsanız, bazı ayarlar yapmayabilirsiniz. Bu aşamada en basit yöntem kesinlikle ekran ayarları olacaktır. Birçok sistem bileşeni ve donanımsal yazılımlar cihazın pilini en çok tüketen unsurlardır. Bunların arasında ise en çok enerji tüketen ekrandır. Dolayısıyla ekran ayarlarına yapacağınız ayar, pil ömrünüzü en çok etkileyen faktör olacak.

Samsung Cihazlarında Pil Ömrü Nasıl Artırılır

Ekran ayarlarınızda yapabileceğiniz en basit ayarlardan biri ekranın tonunu azaltmak olacaktır. Ekran ne kadar parlak ve doygunsa, pil tüketimi o kadar çok artacaktır. Ekstra parlak olarak görmeye ihtiyacınız olmayan bir ekranın, çok parlak olmasının bir önemi olmadığı gibi pil tüketimi de fazla olur. Dolayısıyla ekranın parlaklığını, tonunu ve doygunluğunu azaltmanız uygun olur. Normal şartlarda akıllı cihazlar bunu otomatik olarak gerçekleştirebilir. Güneşe çıkıldığında ekranı en iyi şekilde görebilmek için parlaklık en üst düzeye alınır. Cihazınızın bunu otomatik olarak yapmasını istiyorsanız ayarlardan Uyarlanabilir Parlaklık seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacak. Manuel olarak yapmanız gerekiyor ise yine bildirim panelinden bu ayarları aktif ya da inaktif hale getirebilirsiniz.

Ekran ilgili en önemli ayarlardan biri de, cihazınızda bulunan ekranın tazeleme hızıdır. iPhone cihazlarında tazeleme hızı zaten düşük olduğundan o kişilerin bu ayarı yapmasına gerek yok. Ancak, yeni nesil Samsung cihazlarının bazılarında 120Hz tazeleme hızı standart donanım olarak sunuluyor. 120Hz tazeleme hızı kullanıcısına en iyi deneyimi yaşatmak için var gücüyle çalışıyor. Yüksek tazeleme hızı cihazın kendisini yoracağı gibi, pil tüketimini de artıran detaylardan biridir. Çok ihtiyacınız olmuyorsa, yenileme hızını 60Hz gibi kabul edilebilir bir yenileme hızına düşürebilirsiniz. Pil tüketimine çok büyük katkısı olduğunu net bir şekilde göreceksiniz.

Son olarak en etkili yöntemlerden biri de ekranı otomatik kapanma süresidir. Cihazı kullanmadığınız zamanlarda ya da bir köşeye bıraktığınızda ekranın kilitlenme süresi ortalama 5 dakikadır. Kullanım olarak sizin için bir anlamı yok ise, bu süreyi 1 ya da 2 dakikaya düşürebilirsiniz. Belki çok fark olarak görmeyebilirsiniz. Ancak, 3 dakika içerisinde cihaz gerçekten çok yüksek enerji tüketebiliyor. Dolayısıyla ekran kilitlenme süresini düşürmek pil ömrünü uzatmak için yapacağını en önemli üçüncü adım olacak. Bu üç önemli adımı yerine getirdiğinizde özellikle günlük kullanımlarda cihazınızın pilinin çok daha uzun süre gittiğini göreceksiniz.


Yorum yap

*