Sosyal Media
sefa

Samsung DeX İstasyonu Harici Bir Ekrana Nasıl Bağlanır

Samsung firmasının Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonları ile birlikte piyasaya sürdüğü DeX istasyonu, şirketin en az akıllı telefonları kadar ilgi topladı. Microsoft’un geliştirdiği Continuum’un cihazının Samsung versiyonu olan ve Samsung DeX olarak isimlendirilen ürün, firmanın kullanıcılara yeni sürprizi oldu. Samsung DeX istasyonu, üzerindeki USB ve HDMI portları sayesinde Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonları harici ekrana bağlayarak adeta bir kişisel bilgisayara dönüştürüyor. Eğer siz de Samsung DeX’e dair bilgi edinmek istiyorsanız ya da satın alanlardansanız aşağıda vereceğimiz bilgiler cihazı kullanmanızda yardımcı olacaktır.

Samsung DeX’ten Önce Edinmeniz Gerekenler

Samsung DeX satın almadan önce harici bir monitöre, televizyona ya da bir projeksiyon cihazına sahip olmanız gerekiyor. İkinci olarak HDMI kablo, klavye, fare ve Samsung Galaxy S8/Galaxy S8 Plus ile birlikte gelen hızlı şarj cihazını edinmeniz gerekiyor. Eğer kablosuz klavye, fare gibi çevrebirimlerine sahipseniz bu durum DeX cihazınızın USB girişlerini serbest kılacağı için, bluetooth bağlantısıyla daha iyi bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz. Önceden sahip olmanız gereken donanımlarınız tamam ise DeX istasyonunuzu kurmak için süreç adımlarına geçebiliriz.


Samsung DeX’i Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler

Samsung Dex istasyonunuzu ekranınıza (televizyon, monitör ya da projektör) HDMI kablo aracılığıyla bağlayınız.

Samsung’un hızlı şarj aparatını DeX’in içine yerleştirin daha sonra da klavye ve farenizi takın. (USB girişli klavye ve fareyi DeX üzerinde bulunan uygun portlara takın)

Kablosuz klavye ve farenizi öncelikle  Galaxy S8/Galaxy S8+ cihazınızla eşleştirmeniz gerekiyor. Eğer çevrebirim cihazlarınızın Android ile bağlantısı yoksa bunun yerine USB dongle varsa dönüştürücü bir aparata ihtiyacınız olacak.  Galaxy S8/ Galaxy S8+ cihazınızın kutusunda gelen USB-C den normal USB’ye dönüştürücüyü, bu sıkıntıyı aşmak için kullanabilirsiniz. Klavye ve fare dongle aparatını kutudan çıkan dönüştürücünün normal USB giriş kısmına yerleştirin. Klavye, fare takılı dönüştürücünün USB-C girişli kısmını da telefonunuza takın. Böylelikle klavye ve farenizi kısa sürede cep telefonunuzla eşleştirebilirsiniz. Cep telefonuyla çevrebirimlerini eşleştirdikten sonra dongle aparatını DeX istasyonunun USB portuna takın.


DeX cihazının üzerine Galaxy S8/Galaxy S8 Plus cihazınızı yerleştirin. Akıllı cep telefonunuzu USB tip C portuna düzgün şekilde oturduğuna emin olun.

Eğer bağlantıyı bu kısıma kadar doğru şekilde yaptıysanız cep telefonunuzun ekranı siyaha dönecektir. Harici ekranda Samsung DeX logosunu göreceksiniz.

DeX istasyonunun kilidini, Galaxy S8/Galaxy S8 Plus cep telefonunuza tanımladığınız desen kilidi, pin kodu, retina tarayıcı, yüz tanıma gibi kilit seçeneklerinden hangisi aktifse devre dışı bırakarak açabilirsiniz.

DeX istasyonunuz harici ekranda çalışmanızı sağlamak için artık hazır.Yorum yap

*