Sosyal Media
sengul

Samsung, Piyasadaki En Hızlı SDD Modelini Tanıttı

Son yıllarda teknolojinin de ilerlemesiyle sabit disklere olan ilgi yerini SSD’lere bırakmaya başladı. Sabit disklere göre çok daha hızlı olan SSD depolama alanlarının gün geçtikçe daha gelişmiş modelleri de piyasaya çıkıyor.

Bugün ise teknoloji devi Samsung, SSD sektörünün şu anki en yüksek performansa sahip yeni SSD modeli PM1733 PCIe Gen4 Solid State Drive’ı tanıttı. Samsung, tanıttığı yeni SSD modeli ile sektöre yeni bir soluk getireceğe benziyor.


Gen5 512Gb TLC V-NAND kullanılarak üretilen PM1733, hem U.2 hem de HHHL olarak iki versiyonda piyasaya sürülecek. Bu modeller 30,72 TB ve 15,36 TB maksimum kapasiteye sahip olacak. PCIe 3.0 ile de uyumlu olacak olan yeni SDD, bu şekilde kullanıldığında ciddi performans kaybı yaşatacaktır.


Samsung, yaptığı açıklamada yeni SSD modelinin saniye 8 GB okuyabildiğini ve rastgele 1.500.000 IOPS (saniye başına girdi çıktı değeri) değerine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca mevcut Gen 3 SSD’lerin iki katı kapasiteye sahip olacağını söylese de ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

Yılın üçüncü çeyreğinde piyasa sunulacak olan  SSD’lerin fiyatı ise henüz açıklanmadı.

 

 Yorum yap

*