fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Samsung, Tizen OS desteğini sonlandırıyor

Kemal Y. 04.06.2024 (Güncellenme: 14.07.2024) Takip et
Samsung, Tizen işletim sisteminden vazgeçerek Wear OS'a geçme planları yapıyor.
Samsung, Tizen OS desteğini sonlandırıyor

Samsung, Wear OS'u kullanan akıllı saatlerine geçtikten sonra artık Tizen işletim sistemini kullanan giyilebilir cihazlar üretmiyor. Son Tizen tabanlı cihazları, 2020 yılında piyasaya sürülen Galaxy Watch 3'tü. Şimdi Güney Koreli üreticinin Tizen platformu üzerindeki çalışmalarını tamamen bırakma planları hakkında bilgi edinildi.

Tizen Desteği Kademeli Olarak Sonlandırılacak

Reddit forumunun bir üyesinin bildirdiğine göre, Samsung, Tizen OS üzerindeki çalışmalarını 2025 yılının sonuna kadar tamamen durdurma planlarını kullanıcılara bildiren bildirimler göndermeye başladı. Platformun desteğinin sona erdirilmesi aşamalı olarak gerçekleşecek.

Galaxy Store Üzerinde Tizen İçeriklerinin Son Tarihi Belli Oldu

Galaxy Store Operasyonları ekibinin bir üyesi tarafından paylaşılan bir ekran görüntüsüne göre, Tizen desteğinin sona erme zaman çizelgesi bulunuyor. Bu çizelgeye göre, 30 Eylül 2024'te Galaxy Store, Tizen tabanlı saatler için ücretli içerik satışını durduracak, uygulamalar, saat yüzleri vb. dahil olmak üzere. Bir sonraki adım ise, 30 Eylül 2025'te Galaxy Store'un Tizen OS için herhangi bir içeriğe erişimi kapatması olacak, yani şirket bu platformdaki tüm akıllı saatleri desteklemeyi durduracak.

Tizen Tabanlı Hizmetlerin Mayıs 2025'ten Sonra Kapanması Bekleniyor

Samsung ayrıca, Tizen OS ile ilgili "bu saatlerle ilişkili temel hizmetlerin, Mayıs 2025'ten sonra Galaxy Store dışında her yerde durdurulacağını" bildirdi.

Samsung'un Tizen'den Wear OS'a geçiş yapması, akıllı saat pazarındaki rekabeti daha da kızıştırabilir. Sizce bu değişiklik, Samsung'un giyilebilir teknoloji stratejisinde bir dönüm noktası mı?

Tizen OS, Samsung'un geliştirdiği Linux tabanlı bir işletim sistemidir ve özellikle giyilebilir cihazlar, akıllı televizyonlar ve diğer akıllı ev cihazları için tasarlanmıştır. Tizen, açık kaynaklı bir platform olup, HTML5 ve CSS gibi web teknolojilerini destekler. Samsung, Tizen'i kendi cihazlarında kullanarak özellikle akıllı saatlerde ve akıllı televizyonlarda yaygın olarak tercih etmiştir.
Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!