Sosyal Media
sefa

Samsung'un İlk Katlanır Ekranlı Telefonu 2019 Başında Mı Geliyor?

Son zamanlarda ortaya çıkan haberlere göre Samsung, katlanır ekranlı bir telefon üzerinde çalışıyor ve bu cihazın çok yakın bir zamanda piyasaya sürüleceği dedikodular arasında. Aslında bu tarz iddialar çok yeni değil, uzun süredir Samsung'dan beklenen bir hamle fakat bu sefer kaynak biraz daha sağlam.

The Wall Street Journal kaynaklı bu habere göre, Samsung katlanan ekranlı telefonunu önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde piyasaya sürebilir.

Hepimizin aşina oldu geleneksel telefon tasarımına biraz aykırı olan yeni model hakkında konuşulanlar sadece bundan ibaret değil tabii ki. Söylentiye göre 7 inçlik bir ekran boyutuna sahip olması beklenen cihazın kod adı ise “winner” mış. Yani Samsung, yeni telefonu hakkındaki beklentileri şimdiden yükseltti diyebiliriz.

Tasarım konusuna gelecek olursak, Samsung’un kitap şeklinde yana doğru açılan ekranlar yerine istiridye kabuğu diye tabir edilen klasik kapaklı telefon tasarımı benimsenerek dikey yönde açılan ekranlar sunacağı söylentiler arasında. Tabii bu tasarımın ne kadar kullanışlı olacağı büyük bir tartışma konusu. 

Her ne kadar çok kullanışlı olmasa da geçen senenin sonlarına doğru çıkan ZTE Axon M modeli ile benzer bir tasarım çalışması yapmıştı. Doğruyu söylemek gerekirse katlanır ekrandan çok iki ekranın birleştirilmiş hali gibi gözüküyordu. Ancak söylenilenlere göre, yeni Samsung kapalı halde dururken, ekranın iki tarafında da kamera olacak ve cihazın ön tarafında küçük bir ekran çubuğu bulunacak.

Başlangıç olarak asgari miktarlarda üretilmesi planlanan cihazın, talep miktarına göre daha geniş bir alanda satışa sunulması da söz konusu.

Katlanır ekranlı telefon modeli, uzunca bir süredir bahsedilen ancak tasarım olarak kullanışlı bir versiyonunun üretilmesi zor bir ürün, hem de pazarlama yönünden riskli bir hamle. Buradaki temel amaç mümkün olan en büyük ekranı, minimum boyutlarda bir cihaz üzerine yerleştirebilmek. Katlayıp cebinize koyabildiğiniz iki ekranlı bir cihazınızın olması bunun en mantıklı yolu gibi gözüküyor. Teoride her şey hazır olsa da pratikte geliştirilmesi gereken bir teknoloji, yani biraz daha zamana ihtiyacımız olduğu bir gerçek.

Samsung, çıkarmaya hazırlandığı her yeni teknolojiyi net bir şekilde doğrulamaktan kaçınsa da ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Yakın bir zamanda katlanan ekranlı telefon geliyor…

Yorum yap

*