Sosyal Media
yunus

Snapdragon 845 İle Amiral Gemisi Telefonlara Gelen Dokuz Yeni Özellik

Dünyanın en büyük çip üreticisi olan Qualcomm, 2018 yılında amiral gemisi akıllı telefonlarda kullanılacak olan Snapdragon 845 mobil işlemcisini tanıttı. Snapdragon 845'te ikinnci nesil 10 nanometre çip kullanılacak. Bu çipi kullanan ilk amiral gemisi telefonlar, önümüzdeki yılın bahar aylarında kullanıcıları ile buluşmaya başlayacak.

Telefonların pil ömrü, kamerası ve performansı dahil bir çok özelliğini etkileyecek olan yeni işlemci Snapdragon 845 ile gelen yeniliklere buyurun birlikte göz atalım.

1- Yüzde 30 Daha Gelişmiş Grafik

Daha hızlı bir performans sunacak olan Snapdragon 845, Adreno 630 grafik birim ile de yüzde 30 daha fazla grafik performansı ve video görüntü kalitesi sağlayacak. Böylece 3D oyunları daha yüksek karelerde oynayabilecek ve 4K HDR videoları daha kaliteli bir şekilde izleyebileceksiniz.


2- Daha İyi Batarya Ömrü

İşlemcinin grafik performansının yüzde 30 artması daha fazla batarya tüketeceği anlamına gelmiyor. Çünkü Qualcomm, işlemci performansının yanı sıra batarya ömründe de iyileştirmeler gerçekleştiriyor. Yani Snapdragon 845, daha güçlü bir performans ve daha güçlü bir batarya ömrü (daha az enerji tüketimi) sunuyor. Hatta sadece sosyal medya ve web’de gezinme işlemi gerçekleştirirseniz batarya ömrü çok daha fazla uzuyor(İki güne kadar şarj ömrü sunabiliyor).


3- Daha Hızlı Bağlantılar (LTE Wi-Fi)

Snapdragon 845 işlemcisi ile birlikte gelen X20 modem, bir önceki nesil X16 modeme göre günlük kullanım değerlerinde %20’lik bir artış sağlıyor. Böylece Snapdragon 845 ile maksimum 1.2Gbps bağlantı hızına ulaşabilirsiniz.

4- Akıllı Makine Öğrenimi

Verileri anlama ve analiz etme konusunda makine öğrenimi önemli bir yere bir yere sahip. Qualcomm’da bu durumu bilerek çalışmalarını ona göre şekillendiriyor. Bu nedenle son çıkan amiral gemisi Snapdragon 845’te bulunan Hexagon 685 sinyal işlemeci(DSP), 835’te bulunan işlemciye göre üç kat daha hızlı. Belki bu sizin için önemli olmayabilir ancak telefonunuz kedi, köpek, araba veya kişi arasındaki farkı hemen ayır edebilecek.

5- Geliştirilmiş Kablosuz Ses

Qualcomm; TrueWireless Bluetooth kablosuz iletişim protokolündeki gelişmeler sayesinde hem yüzde 50 güç tüketiminin azalacağını hem de daha iyi ses kalitesinin sağlanacağını belirtti. Ayrıca 845 işlemci, eller serbest modda algılamayı geliştiren WCD934x "Aqstic ses" codec gibi özel ses iyileştirmeleri ile birlikte geliyor.


6- Her Şeyi Kilitleme

Dijital dünyadaki tehlikeler aslında bizim sandığımızdan daha tehlikeli olabiliyor. Bunun örneklerini özellikle son birkaç yıldır görüyoruz. Qualcomm’da dijital tehlikelerden korunmak için bu alanda önemli bir adım attı ve 845’e Güvenlik İşlem Birimi (SPU) getirdi. Böylece biyometrik verilerinizin tümü (Parmak izleri, yüz taramaları) veya diğer özel bilgileriniz, telefonunuzun hafızasından ayrı olarak SPU’da saklanarak güvende olmaları sağlanır.

7- Keskin Fotoğraflar

Teknolojik yeniliklerle beraber kamera lensleri kadar, görüntü işleme de önemli hale geldi. Qualcomm’da bu gelişmeyi görmezden gelemezdi. Bu nedenle Snapdragon 845’e yerleştirilen Specte 280 ISP (Görüntü Sinyali İşlemcisi) ile 16 megapiksele kadar daha parlak ve daha keskin fotoğraflar çekilebiliyor.

8- HDR Video Kaydı

Snapdragon 835 işlemci ile HDR videoları zaten yüksek kalitede izleme imkanı oluyordu. Ancak şimdi 845 işlemci ile HDR videoları daha parlak, daha keskin ve daha net bir şekilde izleme imkanı olacak.

Ayrıca yeni işlemci sayesinde telefonlar, 60 fps’ye kadar HDR 4K video kaydı yapabiliecek.


9- İnanılmaz Yavaş Çekimler (Slow-Motion)

Şu anki akıllı telefonların birçoğu 120 veya 240 fps formatında ağır çekim yapıyor. Ancak Snapdragon 845 sayesinde 720p HD kalitede 480 fps formatında ağır çekim videoları oluşturulabilecek.

Tabi bu arada bazı Sony Xperia modellerinin 720p 960 fps ile ağır çekim yapabildiğini de hatırlatmakta fayda var. Ancak 480 fps’de oldukça iyi bir değer.

 Yorum yap

*