Sosyal Media
sefa

Su Geçirmez Telefon Kılıfları Gerçekten Su Geçirmiyor mu?

Günden güne gelişen su altı fotoğrafçılığı, akıllı telefonların yüksek çözünürlüklü kamera teknolojisi ile farklı bir boyuta erişmiş durumda. Geçtiğimiz yıllarda su altının büyüleyici ambiyansını kaydetmek için su altı için özel üretilmiş kameraları kullanmak zorundaydık. Günümüz şartlarında da profesyonel bir kayıt için elbette bu cihazlara halen ihtiyacımız var. Ancak, yüksek kamera teknolojili telefonlarınız ile de aynı kalitede fotoğraf ve video kaydedebilirsiniz. Su altı kameralarının tek amacı su altında görüntü kaydetmek olduğu için, bu alanda en gelişmiş ekipmanlar olarak bilinir. Ancak, yeni nesil akıllı telefonlarda bu cihazların yapabildiği işin en az yarısını yapabilir hale geldi. Dolayısıyla su altı fotoğrafçılığı konusunda kendinizi tatmin edebilecek kadar görüntü kaydetmek istiyorsanız ve bu ekipmanları alamıyorsanız, mevcut akıllı telefonunuzu kullanarak bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Su Geçirmez Kılıflar Kaç Metreye Kadar Dayanabilir?

Ancak, su altı düşündüğümüz kadar masum değil. Özellikle dalıştan hiç anlamayan biri, su altının ne kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorsa bu işe eğitim almadan girmemesini öneriyorum. Benim bahsettiğim tehlikeli cihazın güvenliği ile alakalıdır. Tabii bu işin bir de insan sağlığı tarafı vardır. Su altına indiğinizde her 10 metrede bir, 1 atmosfer basınca maruz kalırsınız. Örneğin; 30 metredeki bir dalgıç toplamda 3 atmosfer basınç yemiş olur. Bu, suyun yoğunluğundan ve ağırlığından kaynaklıdır. Dolayısıyla su geçirmeyen bir telefonu çıplak bir şekilde 30 metre derinliğe indirdiğinizde çok yüksek bir olasılık ile cihazınız içerisine su alacaktır. Bunu önlemek için markaların kullandığı bazı sertifikasyon işlemleri vardır. Ancak, ne kadar güvenilir olarak gözükse de su altına telefon indirmenin sakıncalı bir durum olduğunu belirtmek isterim.

Su Geçirmez Telefon Kılıfları Gerçekten Su Geçirmiyor mu

Akıllı telefonu ile amatör bir şekilde su altı fotoğrafçılığı yapmak isteyen bir kişi 30 metre derinliğe inmeyeceği için, iPhone 13 Pro gibi derin dalışlarda bile dayanıklı olabilme sertifikasına sahip bir telefon ile su altında keyifli anlar geçirebilir. Özellikle bu cihazın 4-6 metre arasında çok güzel iş yaptığını belirtebilirim. Ancak, profesyonel bir dalgıç 10 metre ve üstü dalışlarda iPhone 13 Pro bile olsa koruyucu kılıf kullanmasını öneriyorum. Su geçirmez kılıflar kalitesine göre farklılık gösterebilir. Bazı kılıfların üretici markası, kılıflarını çok fazla derine indirmemelerini öneriyor. Ancak, bazı markalar var ki 30 metreye kadar sınırsız süreli su geçirmeme garantisi veriyor. Bu kılıfları tercih etmeden önce kaliteli ve gerçekten sertifikalı bir ürün olduğunu doğrulayın. Gerçekten her şey doğru ise bu kılıfları kesinlikle tercih edebilirsiniz. Kılıflar yapıları gereği içlerine kesinlikle su almazlar. Ancak, suyun ve cihazın sıcaklığına bağlı olarak kılıf içerisinde buğu oluşabilir. Bu aşamada bir buğu önleyici tercih etmeniz görüntü kalitesinin yararına olacaktır.

İncehesap.com ile birlikte cep telefonu aksesuarları dünyasına göz atın


Yorum yap

*