Sosyal Media
sengul

Telefon İşlemcisi Nedir ve Ne İşe Yarar?

İşlemciler ilk olarak hayatımıza bilgisayar donanımı olarak girdi ve daha sonradan akıllı telefon ve tabletlerle birlikte kullanım alanları genişlemeye başladı. Şu anda da cep telefonlarında işlemciler çok fazla kullanılıyor ve cep telefon işlemcisini üreten ayrı firmalar ve markalar var. Akıllı telefonlardaki işlemcilerin mantığının bilgisayarlardaki mantık ile aynı olduğunu ve akıllı telefonların temel bileşeni olduğunu belirtelim. Günümüz dünyasında sürekli ve yanımızdan hiç ayırmadığımız akıllı telefonlarda gün geçtikçe üst düzey teknolojilerle birlikte donatılmaya ve kullanıcıların kullanımına sunuluyor. Kullanımlarda en çok dikkat çeken özellik olarak ta cep telefonların işlemcisi oluyor.


Bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarında beyni sayılan işlemciler, cep telefonların işlem hızını doğrudan etkiliyor ve bu yüzden vazgeçilmez bir birleşen olarak karşımıza çıkıyor. İşlemciler, tüm birimlerin koordine edilmesi ve tüm işlemlerin yapılması için tasarlanır. Kısaca işlemciler için işlem gerçekleştirme hızı diyebiliriz. Eğer akıllı telefonunuzun ihtiyacına göre bir işlemciye sahip değilseniz cihazınızda donma, takılma, yavaşlama ya da kapanma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız akıllı telefon işlemcinizin güçlü olmasına dikkat edin.

İşlemci Hızı Nedir?

İşlemcilerin saatteki hızına işlem hızı denir ve GHz değeriyle saat hızı ölçümü yaparız. İşlemci hızları, işlemcilerin barındırdığı çekirdek sayısı ve mimari yapısı olarak değişkenlik gösterir. İşlemcilerde bulunan çekirdek sayısı, işlemci hızına doğrudan etkide bulunur. Çünkü işlemcide bulunan her çekirdek, işlemcilerin GHz üzerinden belirtilen hızında işlem yapma gücüne sahiptir.

Eskiden tek çekirdekli olan akıllı telefonlar şu anda çift çekirdek, dört çekirdek ve sekiz çekirdekli modeller olarak piyasaya sürülüyor bir işlemci ne kadar çok çekirdeğe sahip ise aynı anda birden fazla işlemi yerine getirebilir. işlemciler, 32-bit ve 64-bit olarak 2’ye ayrılır. 32-bit ve 64-bit işlemciler arasındaki ayrımı anlamanız için şöyle bir örnek verebiliriz, bitler işlemcilerin saniye başına yapabildikleri hesaplama sayılarıdır, 64-bit işlemciler birden fazla çekirdeğe sahiptirler ve 32-bit işlemcilerin böyle bir kapasitesi yoktur bu yüzden 64-bit mimari yapısı hız konusunda 32-bit mimari yapısını baya bi geride bırakıyor.

İşlemci pazarında Snapdragon, MediaTek, HiSilicon ve Samsung Exynos gibi farklı telefon işlemcisi markaları da bulunuyor. Android telefonlar son yıllarda çoğunlukla Snapdragon ve MediaTek yonga setlerini kullanıyorlar ve kullanıcıların karşısına çıkıyorlar ama siz marka ve genele aldırmayın.İşlemcilerin performansını etkileyen kriterleri çekirdek sayısı, işlemci frekansı ve mimarisi etkiliyor markaları değil ve bu uyarıyı dikkate alarak istediğiniz işlemciye sahip akıllı telefonu seçebilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzu Nasıl Hızlandırırsınız?

  • Akıllı telefonunuzu yormamaya dikkat edin. Çok fazla pencere, klasör ve uygulamalar açık kaldıkça telefonunuzda ekstra güç ve pil tüketimi sağlayacağı için hem cihazınızın hızını hem de bataryası olumsuz bir şekilde etkilenecektir.
  • Daha önceden indirdiğiniz ve sonradan silmeyi unuttuğunuz veya gözden kaçırdığınız uygulamaları silin. Çok fazla kaynak tüketen Instagram - Facebook gibi uygulamaların yada oyunların hafif versiyonu olan Lite versiyonlarını kullanabilirsiniz bu sayede telefonunuza yaklaşık %15’e kadar hızlanma sağlayabilirsiniz.
  • Sürekli yapılması gereken ama basit bir işlem olduğu için genellikle kimsenin aklına gelmeyen bir diğer hızlandırma yöntemi ise telefonu yeniden başlatmak. Günler, haftalar ve aylarca kapatılmayan telefonlarda sıkça yavaşlama ve kasma gibi sorunlar görülür. Bunun sebebi olarak arka planda çalışan uygulamaların zaman içinde birikmesi diyebiliriz.
  • Telefonunuzu yavaşlatmanın en basit yolu yüksek oranda veriler ile doldurmaktır. Cihazınızın depolama alanı ne kadar dolu olursa cihaz işlemleri bi o kadar yavaşlar. Telefonunuzdaki fotoğrafları ve videoları silebilirsiniz. Çoğu kullanıcı fotoğraf ve videolarını bırakmak istemiyor bu yüzden yedekleme yapma gibi bir alternatif sunabiliriz.
  • Telefonunuzu belli bir süre kullandıktan sonra çeşitli sayıda uygulamayı da beraberinde yüklemiş ve silmiş olursunuz. Bu uygulamaları sildiğiniz zaman depolama alanı rahatlatmış olursunuz bu sayede hem sistem başlatmayı hızlandırabilir hem de bellek ve işlemci yükünü düşürebilirsiniz.
  • Son olarakta cihazınıza indirdiğiniz uygulamaların güncellemelerini geciktirmeyin ve güncellemelerini yapın bu sayede cihazınızın işletim sistemini hızlandırabilirsiniz.

İncehesap.com ile birlikte işlemci dünyasını keşfedin

İncehesap.com ile birlikte cep telefonlarının sınırsız dünyasını keşfedin


Yorum yap

*