Sosyal Media
sengul

Telefonunuz Neden Aşırı Isınır

Günümüzde iPhone ya da Android farketmeksizin, tüm akıllı telefon şikayetlerinin başında “Telefon neden ısınır?” sorusu gelmektedir. Telefonun aşırı ısınması problemi, bazı durumlarda telefonun kullanım dışı kalmasına neden olmaktadır. Peki, telefonlar neden aşırı ısınır? Aşırı ısınan telefon nasıl soğutulur? Kullanırken ısınan telefonlar tehlikeli bir durum arz eder mi? Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını sizlere sunuyoruz.

Telefon Neden Isınır?

Bahsedeceğimiz birkaç senaryo telefonunuzun aşırı ısınmasına sebep olabilir.

 • Güncel oyunları, görece eski cep telefonlarında oynamak geçici süreliğine cep telefonunun ısınmasına yol açar.
 • Cep telefonunun doğrudan güneşe maruz kalması telefonun ısınmasına yol açabilir.
 • Yüksek işlemci gücü gerektiren bir uygulama çalıştırmak cihaza aşırı yük binmesine ve bu nedenle cep telefonunun ısınmasına yol açar.
 • Çok sayıda uygulamanın aynı anda açılması ve bunların aynı anda kullanılması cihazınızın ısınmasına yol açabilir.

Aşırı Isınan Cep Telefonu Nasıl Soğutulur?

Telefonunuz aşırı ısınıyorsa, soğutmak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Telefonunuzda en son kullandığınız uygulamaları kapatın.
 2. Cihazınızı bir süre kullanmayın.
 3. Telefonunuz eğer şarj ünitesine bağlıysa, onu şarjdan çıkarın.
 4. Telefonunuzun kılıfı varsa kılıfını çıkarın. Orijinal olmayan kılıflar hava ile teması engellediğinden telefonların çabuk ısınmasına neden olabilir.
 5. Eğer cihazınız bir uygulama ya da oyundan dolayı ısınıyorsa, son kullandığınız uygulamaları bir kenara not edin. Çünkü telefonunuz soğuduğunda bu uygulamaları tek tek açarak hangisinin telefonunuzu ısındırdığını tespit etmeniz gerekebilir.
 6. Telefonunuz hala sıcaksa, kullanım kılavuzundaki yönergeleri takip ederek telefonunuzu yeniden çalıştırın. (Force Restart)
 7. Tüm bunları yapmanıza rağmen, telefonunuz soğumadıysa ya da kullanmaya başladığınız anda telefonunuz yeniden aşırı bir şekilde ısınıyorsa telefonunuzu teknik servise götürmenin vakti gelmiş olabilir.


Kullanırken Isınan Telefonlar Tehlikeli Bir Durum Arz Eder Mi?

Cep telefonu ısınması problemi birçok farklı nedenden ötürü yaşanıyor olabilir. Kullanmakta olduğunuz bir uygulama ya da oynadığınız bir oyun cep telefonunuzun ısınmasına neden olabilir. Cihazın yazılımının ya da kullanılan uygulamaların güncel olmaması da cep telefonu ısınması nedenlerinden birisidir. Bu tür durumlar cihazınızda geçici ısınmalara neden olur ve kullanım alışkanlığınızı değiştirdiğinizde bu problemler ortadan kalkar.

Ancak bazı durumlarda cep telefonları teknik ya da donanımsal bir problem yaşar. Ve siz telefonunuza çok yük bindirmiyor olsanız dahi cihazınız ısınabilir. Öte yandan orijinal olmayan şarj üniteleri ya da yedek parçalar telefonun olağandışı ısılara ulaşmasına neden olabilir. Bu tür durumlarda telefonunuzun ısınması tehlikeli bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, cep telefonunuzu tamamen kapatıp yetkili servislerden destek almanızı öneririz.

Peki, Telefonun Isınan Bölgesi Size Hangi Sorunu Anlatmaya Çalışıyor?

 1. Şarj olurken telefonunuzun alt kısmı ısınıyorsa, sorun şarj cihazından kaynaklı olabilir. iPhone veya Android telefonunuzu şarj ederken orijinal şarj aletlerini kullanmaya özen gösterin. Orijinal cihaz kullanmanıza rağmen telefonunuzun alt kısmı ısınıyorsa donanımsal bir problem yaşıyor olabilirsiniz.
 2. Telefonunuzun arkası ısınıyorsa sorun batarya olabilir. Modern akıllı telefonların birçoğunda batarya cihazın arkasına konumlandırılmaktadır. Bu bölgenin ısınması durumunda batarya şişmesi ya da buna benzer teknik problemler yaşanabilir. Cep telefonunuzun arka kısmı her şarjda olağandışı seviyelerde ısınıyorsa teknik bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda cihazınızı teknik servise göstermeniz ve pil değişimi yapmanız gerekebilir.
 3. Cihazınızla oyun oynarken ekranın belirli bölgeleri aşırı ısınıyorsa, bu oyun cihazınızın işlemcisini, teknik bir bileşenini aşırı çalışmaya zorluyor olabilir. Bu gibi durumlarda cihazınızı aşırı yoran uygulamaları kullanmayı bırakmanız önerilir. Zira bu uygulamalar, telefonunuzun bileşenlerini aşırı yoracak ve onları yıpratacaktır. “Ben bu oyunu oynamadan duramam.” diyorsanız, o halde size yeni bir cep telefonu almayı önereceğiz. incehesap.com’daki en güncel cep telefonu modellerine bakmak için tıklayın.

Telefonunuzun Aşırı Isınmaması İçin Neler Yapmanız Gerekir?

Birkaç küçük önlem ile telefonunuzun aşırı ısınmasını önleyebilirsiniz:

 1. Telefonunuzu aşırı sıcak fiziksel koşullarda bırakmayın.
 2. Telefonunuzu uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
 3. Uzun süre telefonunuz ile oyun oynamayın veya uzun süre video izlemeyin, bu eylemleri gerçekleştirirken biraz ara verin.
 4. Özellikle yüksek grafiklere sahip oyunları oynarken telefonunuzu şarj etmeyin.

Yorum yap

*

Yorumlar

 1. Emrah 31/07/2020 14:09

  Telefonu derin dondurucaya koysak çözüm olurdu