Sosyal Media
sefa

Turk Telekom'dan 5G İle İlgili Kritik Açıklama

Türkiye’nin yerli ve milli telekomünikasyon kurumu Turk Telekom CEO’sundan, 5G ve yerli teknolojiler hakkında açıklamalar geldi. Turk Telekom’un CEO’su Ümit Önal, Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi kapsamında oradaki gazeteciler ile bir araya gelerek bazı açıklamalarda bulundu. Ümit Önal, fiber ile olan yatırımları öne alarak dijitalleşmeyi hızlandırmayı, Türkiye’yi 5G teknolojisine hazırlamayı, internet penetrasyonunu arttırmayı ve daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamayı hedeflediğini anlattı. Ek olarak Türk Telekom’un fiber ağı, yıl sonu itibariyle 366 bin km’ye çıkarıldığını ve 2021 yılının sonlarında 30,2 milyon haneyi kapsadığını dile getirdi.

Yüzde Yüz Yerli İmkanlar ile Geliştirilen e-SIM ve e-Call Teknolojileri

Önal, diğer açıklamasında Türk Telekom’un 2019 yılından bugüne Endüstri 4.0 denemelerini yaptıklarını hatırlattı. Ümit Önal ‘Dünya çapında yeni nesil teknolojilerimizle geleceği şekillendirme ve 5G’de Türkiye’yi öncü yapma yolunda hızla ilerliyoruz. Akıllı fabrikalar üzerine oluşturduğumuz deneme projeleriyle endüstriyel 5G konusunda iyi bir konumdayız. IoT, yapay zeka ve ICT gibi odak alanlarına yatırımlarımızla imalata, otomotivden sağlığa, eğitimden enerjiye, sokaklara ve evlerimize kadar pek çok alanda verimliliği artıran akıllı projeleri hayata geçiriyoruz. Altyapımızı, tamamen yerli ve milli imkanlarla ürettiğimiz e-SIM ve e-Call teknolojilerine hazır hale getirerek entegrasyon süreçlerimizi tamamladık.’ dedi.

Ümit Önal aynı zamanda, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin yanında milli ekosistemi güçlendirebilecek bir işbirliğine imza attıklarını belirtmişti. “Milli sorumluluk anlayışıyla yerli teknoloji girişimlerini destekleyerek sektöre değer katmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda akıllı tarım alanında 5G uygulamalarını geliştirmek üzere Türkiye Tarım Kredi Koopteratifleri’nin teknoloji iştiraki TARNET ile kapsamlı denemeler yaptık. Türk mühendisliğinin dünya çapındaki bu başarılarını hem Türk Telekom hem de ülkemiz için çok değerli kazanımlar olarak görüyoruz. Yerli ve milli teknolojilerimizi dünyanın hizmetine sunmaktan büyük gurur duyuyoruz. Yeni dünyanın yükselen değeri olan girişimciliği sahipleniyor, yerli ve milli teknolojilere desteğimizi bu alanda da gösteriyoruz. Nihai amacımız; Başarılarını global arenaya taşıma potansiyeli olan girişimler yatırım yaparak Türkiye’den yeni ‘unicorn’lar’ çıkartmak. Bu kapsamda desteklediğimiz girişimleri uluslararası arenaya çıkarma hedefiyle 2021’de dünyanın en büyük inovasyon platformlarından Plug and Play ile iş birliği yaptık.’ Diye aktardı.Yorum yap

*