Sosyal Media
sefa

WhatsApp Business Nedir ve Normal WhatsApp'tan Farkları Nelerdir?

WhatsApp Business'ı özellikle son günlerde sıkça duyar olduk. Yakında akıllı telefonlarda kullanılmaya başlayacak olan WhatsApp Business ile ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı. Peki, nedir WhatsApp Business ve şuan da kullandığımız normal WhatsApp'tan ne farkı var? Biz de tüm bu soruların cevaplarını bu rehberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

WhatsApp Business Nedir?

WhatsApp Business, Facebook'un kullanıcılarına sunacağı yeni bir özellik. Bugüne kadar adının pek duyulmamasının nedeni ise beta testi aşamasında çok az sayıda kulanıcıya ulşamasıydı. 

WhatsApp Business, adından da anlaşılacağı üzere şirketlerin müşterileri ile iletişimini daha hızlı ve anında sağlamak için kullanılacak bir uygulama. Yani WhatsApp Business sayesinde müşteriler ile işletmeler zaman kaybı yaşamandan hemen iletişime geçebilecek. 

WhatsApp Business sayesinde işletme sahipleri, hem şahsi WhatsApp hesaplarını hem de şirket hesaplarını tek bir cihaz üzerinden kontrol edebilecek. Yani şirket sahipleri, aynı telefonda hem WhatsApp hem de WhatsApp Business'ı kullanabilecek.  

WhatsAppp Web Ücretli mi? Normal WhatsApp'tan Farkı ne?

WhatsApp Business, başlangıçta ücretsiz olacak. Şu an edindiğimiz bilgiler bu yönde. İleri de ücrete tabi olur mu olmaz mı onu şu anlık bilemiyoruz. Bahsettiğimiz gibi ilk olarak ücretsiz olacağını söyleyebiliriz.

İki uygulamanın da kullanıcı arayüzü açısından oldukça benzer görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

WhatsApp Business'ın normal kullandığımız WhatsApp'tan görünüş itibariyle en belirgin farkı logosu olacak. WhatsApp Business'ın logosu, bizim alışık olduğumuz telefon ahizesinin yerine yeşil konuşma balonunun içinde beyaz bir "B" harfi olacak.


Ayrıca uygulamayı yükledikten sonra kullanıcılar da normal WhatsApp'ta olmayan farkları görebilecek. Örneğin, uygulamanın profil kısmında; işletme veya şirket tanımı, konum, e-posta, internet sitesi ve diğer seçenekleri bulunuyor. Bu alanlar iş profili ile ilgili olduğu için normal WhatsApp'ta olmayan seçenekler.


Bir diğer fark ise; WhatsApp Business'ta sabit hat üzerinden hesap oluşturulabilecek. Bu özellik sizin de bildiğiniz gibi normal WhatsApp'ta bulunmayan bir özellik.

WhatsApp Busniss'ın sunduğu özellikler arasında "Otomatik cevap" ve "İstatistikler" de bulunuyor. Otomatik cevap özelliği ile işletme sahipleri adına, iş saatleri dışında veya müsit olamdıkları zamanda müşterilerine otomatik olarak şablon mesajlar gönderilebilecek.


İstatistik özelliği ile de işletme sahiplerine gönderilen, alınan ve teslim edilen mesaj sayısı gibi önemli istatistikler hakkında ayrıntılı bilgi verilecek.

WhatsApp Business'ı Nasıl Yükleyebilirim?

WhatsApp Business şu an Google Play Store'da bulunmuyor. Yani normal şartlarda şuan indirip kullanamıyorsunuz. Ancak uygulamının APK sürümü bulunuyor. APK sürümünü indirip uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Uygulamanın APK srümünü yüklemek için buraya tıklayın.Yorum yap

*

Yorumlar

 1. Ömer Güngör 18/03/2019 11:28

  İyi akşamlar whatsapp ekibi, Geçtigimiz günlerde telefonum çalındı whatsappıma hiçbir şekilde erişemiyorum ve aşırı derece sıkıntı yasıyorum çalan şahıs numaramı bloke etmiş giremiyorum hiçbir şekilde erişimim yok dostlarıma akrabalarıma ve yakınlarıma yalan yanlış şeyler atıyor lütfen bana yardımcı olun whatsappımı etkisiz hale getirmenizi rica ediyorum bu konuda whatsapp sport ekibine güveniyorum hayırlı günler Numaram: +905305564138

 2. Serap uçar 14/02/2020 20:20

  Güzel bilgiler teşekkür ederim

 3. səfər qafarov 13/04/2020 09:21

  mənim telefonmun androidi 4.0.4-dü mən statusa video qoya bilmirəm bilmirsiz nədən ola bilər

 4. Ahmed Emin Varol 08/07/2020 12:38

  Dönüş beklicem; Farklı telefonlardan aynı numara üzerinden konuşulabilir mi?

 5. Aysima 14/10/2020 07:46

  Çok kötü yükledim whatsappla ayni