WhatsApp’ta Gönderilen Mesajlar Nasıl Silinir?

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılarının uzun süredir beklediği özelliği geçtiğimiz günlerde aktif etti. Emin olunmadan veya yanlışlıkla gönderilen mesajlar artık geri alınabilecek (silinecek). Yani, WhatsApp’ta gönderilen mesajlar sadece gönderenin uygulamasından değil gönderilen kişinin uygulamasından da silinebilecek.

Şunu da hatırlatmakta fayda var. Mesajı sildiğinizde, silme işleminin gerçekleştiğine dair bir bildirim karşı tarafın ekranında görünecektir.

WhatsApp, bu işlem için kullanıcılarına sadece yedi dakikalık bir süre tanıyor. Yani yanlışlıkla bir kişiye veya gruba gönderdiğiniz mesajı ya da mesajları geri alabilmek için yedi dakikanız olacak. Bu süreden sonra isteseniz dahi mesajınızı geri alamayacaksınız.

Mesajı silmek için yapmanız gereken işlem ise oldukça basit.

1. Adım: Silmek istediğiniz mesajın bulunduğu sohbeti açın (kişi veya grup sohbeti olabilir).

2. Adım: Silmek istediğiniz mesajın üzerine uzunca basın. Karşınıza gelen seçeneklerden “Sil”e dokunun.

3. Adım: Sonrasında “Herkes İçin Sil” seçeneğini tercih edin.


WhatsApp, bu özelliği hem iOS hem de Android platformuna aynı anda getirdi.

Silme işlemini kullanırken kullanıcılarının en çok dikkat etmesi gereken nokta, iki tarafın da güncel WhatsApp versiyonunu kullanıyor olması gerektiği. Yani mesaj gönderilen taraf güncel uygulamayı kullanmıyorsa bu işlem başarısız oluyor.

Gönderilen mesaj karşı taraftan silindiğinde silinen kişinin sohbetinde “Bu mesaj silindi” ibaresi yer alıyor. Ancak mesajı silen kişi, sadece kendi ekranından silerse karşı tarafın sohbet ekranında herhangi bir ifade yer almıyor. Yani karşı taraf mesajı görmeye devam ediyor.

 WhatsApp Web Nasıl Kullanılır? Başlıklı yazımızı okumak için tıklayın.Yorum yap

*

Yorumlar

  1. suat kabalar 07/09/2018 17:51

    kişiye atacagım mesajı toplu attım ve hemen interneti kapattım ve sadece kendimden sildim iletinin gitmedigini biliyorum fakat interneti acınca gider mi veya ne kadar sürede zaman asımına ugrar

  2. Tahir Koçyiğit 14/12/2019 22:17

    Grup yöneticisi gruptan gelen gönderileri herkesten silebilmeli. Bu konu çok önemli.