fcp

Wifi Güçlendirici Nasıl Kurulur?

Serkan A. 31.01.2023 (Güncellenme: 22.07.2024) Takip et
Wifi güçlendirici satın aldıysanız ve nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.
Wifi Güçlendirici Nasıl Kurulur?

Wifi güçlendirici, bir bilgisayar sisteminde çok önemli olan ekipmanlardan biridir. Bu ekipmanlar sayesinde kapsama alanı dışında kalan internet ağlarına çok hızlı ve çok basit bir şekilde bağlanabiliyoruz. Wifi güçlendiriciler, normal bir wifi sürücüsü ile aynı özellikleri taşır. Bu cihazlar aynı zamanda kalitesine göre de çeşitlilik gösterirler. Yüksek kalitedeki wifi adaptörleri daha yüksek çekim kapasitesine sahiptir. Yani, pahalı bir güçlendirici çok daha uzaktaki internet ağlarını görüntüleyebilecektir.

Wifi güçlendirici satın alırken ihtiyacınıza uygun olan modeli almaya özen göstermeniz gerekiyor. Aksi halde satın aldığınız cihaz işinize yaramayabilir. Bu aşamada seçim yaparken mevcut bilgisayar sisteminizin özelliklerine bakmadan tercih yapmanız gerekiyor. Wifi güçlendirici aparat mevcut teknolojinin üzerine kurulmaz. Bu cihazlar mevcut teknolojiden bağımsız olarak çalışırlar. Yani satın aldığınız cihazın kapsama yeteneği ne kadarsa o kadar çekim kalitesi alabilirsiniz.

Wifi Güçlendirici Nasıl Kurulur?

Wifi güçlendirici aldıktan sonra normal şartlarda kullandığınız işletim sistemi bu cihazı otomatik olarak kuracaktır. Özellikle bu aşamada lisanslı bir ürün almanızı tavsiye ederim. Lisanslı ürünler, Windows işletim sistemleri tarafından otomatik olarak algılanarak sürücüsü otomatik olarak yüklenir. Bazı durumlarda lisanslı ürünlerde de kurulum otomatik olarak başlamayabiliyor. Bu aşamada kurulumu manuel olarak yapmanız gerekebilir. Bu aşamada ürünün kutusundan çıkan kurulum bilgilerine ihtiyacınız olacak. Yeni nesil bilgisayar sistemlerinde satın alınan ekipmanın kurulum CD’si olmayabiliyor. Olsa bile kullandığınız bilgisayar sistemlerinde DVD Writer olmayabiliyor. Bu aşamada kurulumu internetten yapmanız gerekiyor.

Ürün bilgilerini Google’a girdikten sonra cihazınıza ilgili ürünün kurulum dosyalarını indirebilir kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Kurulum aşamasında indirilen dosyanın içerisinde yer alan .exe uzantılı dosyayı açarak kurulum işlemlerine başlayabilirsiniz. Bazı markalar kurulum aşamasında sponsorlu ürünleri elde etmenizi isteyebilir. Bu aşamada bu ürünleri atlayarak sadece cihaz kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum aşamasından hemen sonra cihazı bilgisayar sisteminize bağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Cihaz yüklendikten sonra cihazınızda görünmeyebilir. Bu durumda Wifi ayarlarına giderek ilgili sürücüyü satın aldığınız wifi güçlendirici cihazını seçerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bu süreçten sonra bağlandığınız internet ağları satın aldığınız güçlendirici aparat tarafından sağlanacaktır.

Serkan Alçay

Yazmayı ve araştırmayı çok seven profesyonel bir editör

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!