Sosyal Media
yunus

Windows 10 Görev Çubuğunda Upuzun Cortana Arama Kutusundan Kurtulun!

Windows 10’un Creators Update güncellemesi, tüm bilgisayarlara gelmeye başladı. Eğer Windows 10 kullanıcısı iseniz, yeni güncelleme sizin bilgisayarınıza henüz gelmedi ise endişeye kapılmayın. Çünkü çok yakında sizin bilgisayarınıza da ulaşacaktır. Böylelikle Creators Update’te kavuşacaksınız.

Peki, Görev Çubuğundaki Kocaman Cortana Arama Kutusu Nasıl Kaldırılır?

Windows 10’un yeni güncellemesi Creators gerçekten çok uzun bekleme süresinden sonra ancak yüklenebiliyor. Hatta o kdara ki bazı kullanıcılar; son güncelleme için 3 saat gibi uzun bekleme süresi ile karşılaştıklarını ifade etti.

 

Ancak bu uzun ve zahmetli bekleyişin ardından yeni güncellemeye kavuştuktan sonra görev çubuğunda sizleri dev bir Cortana arama kutusu bekliyor olacak. Bu dev arama kutusunun görev çubuğunda yer almasını istemiyorsanız panik yapmayın. Bu kutuyu kaldırmak oldukça kolay. İşte bu adımları sizler için anlattık.

Öncelikle görev çubuğunda yer alan Windows logosuna sağ tıklayın, ekrana gelen uygulamalardan Cortana uygulamasının üzerine gelin. Cortana uygulamasının üzerine geldiğinizde sizlere; “Hidden”, “Show Cortana İcon” ve “Show Serach Box” gibi üç seçenek sunuluyor. Burada “Hidden” yani “Gizle”yi tıklarsanız kocaman arama kutusundan kurtulmuş olursunuz. Şunu da belirtmekte fayda var; kocaman arama kutusunu kaldırdıktan sonra da Windows 10’un Cortana özelliğini kullanmak istiyorsanız, bilgisayarınızın klavyesinde yer alan Windows tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Yani yapmış olduğunuz işlem sadece görev çubuğunda yer alan kocaman görüntüyü ortadan kaldırıyor. Cortana özelliği kullanılmaya devam ediyor.

 Yorum yap

*

Yorumlar

 1. İhlas 22/02/2020 16:20

  Evet oldu teşekkürler.

 2. Zen 09/09/2020 16:28

  Evet bu büyük arama ikonu yüzünden kocaman bir alt pencereye sahiptim ve bütün simgeleri ufak kullan seçeneği ile kurtulmaya çalışıyordum bir süre. Şimdi ise yeni güncelleştirme ile bu sefer de küçük ikonlar olsa bile boş ve büyük bir görev yöneticisi kutusu aşağıda oluştu!!! Bu sorunu çözmeyi arıyorum gizlemek dışında. Lanet olsun bu güncelleştirme yapan kitle hiç mi görev çubuğu kullanmıyor alt tarata ki bu sorunu görmemiş hiç!

 3. adam 27/11/2020 12:56

  adamsınız

 4. f 29/08/2021 21:40

  saolun