Sosyal Media
yunus

Windows 10’lu Dizüstü Bilgisayarlarda Pil Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları!

Kullandığınız dizüstü bilgisayarınıza Windows 10’u yüklediyseniz veya Windows 10 kurulu yeni bir dizüstü bilgisayar aldıysanız cihazınızın pil ömrünün olabildiğince uzun olmasını arzu edeceksiniz. İşte dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

1- Ekran Parlaklığını Azaltın.

Bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın yollarının başında ekran parlaklığı geliyor. Sürekli prizlere bağlı kalarak bilgisayarınızı kullanmak istemiyorsanız ekran parlaklığını düşürmeniz pil tasarrufu konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Böylece hem bilgisayarınız pil ömrünü uzatmış, hem de bilgisayar ekranının gözlerinize vereceği zararı azaltmış olacaksınız.


2- Koyu Tonlarında Araka Plan Kullanın.

Parlak tonlarda bir masaüstü arka planı, ekran piksellerinin daha fazla ışık almasına neden olur. Bu da bilgisayarınızın daha fazla pil tüketmesi anlamına gelir. Bu nedenle koyu tonlarda masaüstü arka planı seçmeniz, pil ömründen tasarruf etmenizi sağlayacaktır.


3- Klavye Işıklarını Kapatın.

Ekran gibi klavye aydınlatması da dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü hızlı bir şekilde tüketir. İhtiyaç duymadığız vakitlerde klavye ışıklandırmasını kapatın.


4- Pil Tasarrufu Modunu Ayarlayın.

Windows 10’da bulunan “Pil Tasarrufu” sayesinde dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatabilirsiniz. Pil Tasarrufu modu pil seviyesi belli bir yüzdenin altına düştüğünde devreye giriyor. İsterseniz siz bu yüzdeyi ayarlayabilirsiniz. Örneğin pil yüzde 20’nin altına düşünce devre girmesini sağlayabilirsiniz.


Ayrıca pil kullanımından hangi uygulamanın ne kadar pil kullandığını kontrol edebilirsiniz.

5- Güç ve Uyku Ayarlarını Kontrol Edin.

Başlat menüsünden güç ve uyku ayarlarını bularak kontrol edin. Bu bölümden bilgisayar ekranının ve bilgisayarın tamamen ne zaman kapanacağını ayarlayın. Bu süreleri ne kadar kısa tutarsanız bilgisayarınızın pil ömrü de o kadar uzun olur.


6- Kullanmadığınız Zamanlar Bluetooth ve Wi-Fi Özelliklerini Kapatın.

Kablosuz ağ teknolojileri de bilgisayarınızın pil ömrünü tüketir. Bu nedenle bilgisayarınızın Wi-Fi ve Bluetooth özelliğini kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız pil tasarrufu sağlayacaktır. Bilgisayarınızı uçak moduna aldığınızda bu özellikler de otomatik olarak kapanacaktır.


7- Güncellemeleri Bilgisayarınız Prize Takılı İlken Yapın.

Bilgisayarınızı pil ömrünü tüken bir diğer şey ise cihazınıza gelen güncellemeler. Güncellemeleri mümkün olduğunca bilgisayarınız prize takılı iken yapın. Böylece bilgisayarınızın pilinin çabucak bitmesinin önüne geçmiş olursunuz.

 Yorum yap

*