fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Windows 12 ne zaman çıkacak? Sistem gereksinimleri çıkış tarihi

Serkan A. 07.06.2024 (Güncellenme: 15.07.2024) Takip et
Windows 12 ne zaman çıkacak sorusuna güncel yanıt bu haberde! İşte Windows 12 çıkış tarihi
Windows 12 ne zaman çıkacak? Sistem gereksinimleri çıkış tarihi

Microsoft'un potansiyel yeni işletim sistemi Windows 12 hakkında uzun zamandır çeşitli dedikodular dönüyordu. Özellikle önümüzdeki yaz yayınlanacağına dair büyük 2H 2024 güncellemesinin Windows 12 olabileceği konuşuluyordu.

Resmi Açıklama Henüz Yok

Microsoft şimdiye kadar resmi olarak Windows 12 işletim sistemi hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak son dönemde çeşitli kanıtlar, yeni bir işletim sisteminin 2024 içinde gelebileceğini öne sürüyor. Hatta Qualcomm CEO'su bile bu yıl içinde Windows 12'nin gelebileceğinden bahsetmişti.

Windows 11'in Yol Haritası

Microsoft'un 2024 için hazırladığı yol haritası, Windows 11'in yapay zeka ile donatıldığı devasa güncellemelerden oluşuyordu. Bu nedenle, tüm bu yeniliklerin Windows 11 yerine yeni bir Windows sürümü ile sunulabileceği konuşuluyordu.

Geçmişten Gelen İzler

Microsoft'un geçmişine bakıldığında, Windows 11'in varlığı neredeyse çıkış tarihine kadar gizli tutulmuştu. Windows 11'in ana yeniliklerinin çoğu ise rafa kaldırılan Windows 10X projesinden gelmişti.

Windows 11'in 24H2 Sürümü

Ancak Microsoft'un Windows Insider blog gönderisine göre, 2024 içinde yayınlanacak tüm sürümler Windows 11 24H2 olarak adlandırılacak. Bu durum, Windows 12'nin hemen gelmeyeceğini gösteriyor.

Yapay Zeka ile Gelen Büyük Güncelleme

Windows 11'in 24H2 sürümünde, Windows 12'de olması beklenen tüm yeniliklerin yer alacağı belirtiliyor. Yapay zekâ entegrasyonuyla gelen bu güncelleme, işletim sisteminin her köşesine yeni bir boyut kazandıracak.

Microsoft'un Güncelleme Yaklaşımı

Microsoft, artık yılda bir büyük güncelleme çıkarma stratejisine geri dönüyor. Bu da 24H2'nin 2024 içinde Windows 11 için yayınlanacak tek büyük özellik güncellemesi olacağını gösteriyor.

Windows 12 Ne Zaman Çıkacak?

Genel olarak bakıldığında, Microsoft'un henüz Windows 12'yi duyurmaması mantıklı bir tercih gibi görünüyor. Çünkü Windows 11 hala tam olarak benimsenmemiş durumda ve Windows 10 kadar popüler değil. Windows 12'nin gelmesiyle kullanıcılar daha da bölünebilir. Ancak ilerleyen zamanlarda Windows 12'nin geleceği kesin.

Sizce Microsoft'un Windows 12 yerine Windows 11 için güncelleme yapması doğru bir karar mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Serkan Alçay

Yazmayı ve araştırmayı çok seven profesyonel bir editör

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!