Sosyal Media
sengul

Yeni Görüntüsüyle Google'ın Wear İşletim Sistemi

Google’ın bir zamanlar Android Wear adıyla bilinen akıllı saatlere özel işletim sistemi Google Wear, son güncellemeyle birlikte yepyeni bir görünüm kazandı. Google’ın söylediğine göre güncellemenin amacı bilgilendirmelere daha çabuk ulaşım imkânı sağlamak ve çok daha kullanışlı bir arayüz ile kullanıcıların işini kolaylaştırmak. Bu şekilde daha iyi bir işletim sistemi deneyimi oluşturmayı hedefleyen Wear, güncellemeyle birlikte sağlık koçunuz olacak bir uygulamayı da hayata geçirmiş oldu.

Güncelleme ile gelen yeniliklere bakacak olursak, artık birden fazla bildirim arasında ekranı kaydırarak geçiş yapmak mümkün. Bildiğiniz gibi önceki sürümde bildirimleri incelemek için bir bildirim kartından diğerine geçmeniz gerekiyordu. Basit bir yenilik gibi gözükse de bu uygulama ile gereksiz zaman kaybı en aza indirilmiş. Bildirim inceleme kısmı tıpkı eskisi gibi, yukarı doğru kaydırınca yeni bildirimler karşınıza çıkıyor. Eğer cevap vermek ya da başka bir işlem yapmak isterseniz, bildirimin üzerine tıklayarak seçeneklere ulaşıyorsunuz.

Yeni Wear işletim sistemi Google Asistan tarafıyla da güncellenmiş, basit bir şekilde ekranı sağa kaydırdığımızda Google asistan bize hava durumu, eğer varsa uçuş, otel veya kayıtlı etkinlik bildirimlerini gösteriyor. Şimdilik aşina olduğumuz asistan uygulamaları arayüzleri ile benzerlik gösteren Google asistan, ileride daha aktif bir kullanım alanı sağlayabileceği güncellemeleri alacak gibi duruyor.

Google Fit uygulaması şaşırtıcı bir şekilde yerini iki yeni Android uygulamasına bırakmış. Hear Points ve Move Minutes. Wear işletim sistemi ile gelen halka dizaynına adaptasyonu yapılan uygulamalar gayet güzel görünüyor, gerçekten başarılı bir iş çıkarılmış.

Öyle devasa değişiklikler yapılmamış olsa da kısıtlı bir habitat içinde minik düzenlemeler ve iyileştirmeler ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefleyen Google, başarılı olmuş diyebiliriz. Sonuçta güncelleme sayesinde az da olsa kullanım kolaylığı sağlanmış.


Yorum yap

*