Sosyal Media
sefa

YouTube'da Beğen Butonuna Özellik Eklendi

YouTube kullanıcıları, platformda ki beğenmeme sayılarının kaldırılması ile halen sorularına cevap arıyorlar. Platform belirli nedenlerden dolayı içerik üreticilerini düşünerek beğenmeme sayılarını kaldırmıştı. Bu karardan sonra doğan olumsuz geri dönüşlerin telafisi için beğenme düğmesine yeni bir animasyon ekledi. Bu özellik aslında uzun bir zamandır olmasına rağmen, artık Android ve iOS işletim sistemleri için mobil uygulamada daha geniş bir alana yayılıyor. Yeni özellik platformun masaüstü sürümüne henüz geçmedi. Şu andan itibaren, videonun altında ki beğen düğmesine dokunduğunuzda size bir animasyon sergileyecek. YouTube şirketi yeni beğen özelliği ile daha fazla etkileşim yaratmayı umuyor.

Beğenmeme Butonuna Basıldığında Artık “Daha Fazla Bilgi Edinin” Uyarısı Çıkıyor!

YouTube şirketi, içeriği beğenmeyen kullanıcılar için herhangi bir animasyon sunmuyor. Ancak, beğenmeme butonuna basıldığında kullanıcıları platformun içerik oluşturucu güncellemeleri sayfasına yönlendiren bir “Daha Fazla Bilgi Edinin” uyarısı yer alıyor. Maalesef bu bildirim herhangi bir koşul ile devre dışı bırakılamıyor. Bu sebeple çok sinir bozucu bir durum olabilir. Bazı kullanıcılar, şirketin bu özelliği bilerek koyarak videolara dislike gelmesini önlüyor şeklinde düşünüyor. Ancak, şirket bu özellik ile herhangi bir açıklama yapmadığı için işin aslının ne olduğu tam olarak bilinemiyor.

YouTube şirketi beğenmeme sayılarını eski haline getirmeyi pek düşünmese de, özellikle YouTube Music’te bulunan birkaç özellik ile ilgili fikrini değiştirdi. Ses akışı hizmeti, 2021 yılında uygulamadan kaldırıldıktan sonra geçen ay yeni arayüz ile yeni bir tekrarla butonu ekledi. Karıştır butonuda 2021 yılında şirket tarafından kaldırılırken, yaklaşık bir ay sonrasında tekrar uygulamaya konuldu. YouTube şirketi ayrıca Spotify, Google Podcasts, Audible ve diğer platformların başarısı ile teşvik edilen podcast’lerin üzerine daha fazla düşüyor. Platformda güncel olarak birkaç podcast mevcut olsa bile, şirket görüşüne göre podcast için ayrı bir sekme eklemeyi düşünüyor. Kullanıcılar, YouTube Video önerilerine benzer bir şekilde, geçmişlerine dayalı olarak da öneri alabiliyorlar. Bu bilgi ise YouTube şirketinin podcast iş planını detaylandıran 84 sayfalık sızdırılmış bir sunumun parçası olarak yer alıyor.

Gelen bu bilgilere göre YouTube şirketi podcast’lerde sesli reklam yayınlamayı bile düşünebilir. İçerik oluşturucular, podcast’lerinde hangi reklamın oynatılacağını potansiyel olarak kontrol edebilir ve bu durumda onu mevcut podcast hizmetlerinde uygun içerik üretmesine yardımcı olabilir.


Yorum yap

*