Sosyal Media
sefa

YouTube'da Oyun Kanalı Açmak İstiyorum! Ne Yapmalıyım?

YouTube platformu üzerinden izlediğiniz her video için, içerik sahibine belirli bir miktar para kazandırmış olursunuz. Bunu, video içerisinde bulunan reklamları izleyerek yaparsınız. Bir içerik üreticisi, videonun kesintisiz olarak izlenmesi ve reklamların atlanmaması için izlenebilecek içerikler üretmeye özen gösterir. YouTuber’lık, son zamanların en popüler mesleklerinden biri haline geldi. Sebebi ise; çok güzel paraları evinizden kazanabilmeniz. Platform üzerinde en çok izlenen videolar genel olarak oyun videolarıdır. Ancak, bu oyun videoları sadece bilgisayar oyunlarından oluşmuyor. 4-12 yaş aralığında ki kişilerin izleyebileceği oyun videoları da olabiliyor.

Biz bugün bilgisayar oyunları ile üretilen kanalları örnek alalım. Bir oyun kanalı sahibinin profesyonel videolar üretebilmesi için yapması gereken bir liste var. Listenin en başında en önemli olan madde kesinlikle bir bilgisayar olmasıdır. Bir oyun bilgisayarınız olmadan, bilgisayar oyunu içerikli bir video üretemezsiniz. Videoların izlenebilmesi ve keyifli olabilmesi için, oynamayı hedeflediğiniz oyunları kaldırabilecek ve akıcı bir şekilde kayıt yapabilecek bir bilgisayarınızın olması gerekir. Oyun bilgisayarları tercih edilirken açılması istenilen oyunların yanında, kayıt esnasında da performansı düşmeyecek sistemler tercih ediliyor. Bir yayıncı olarak sizde aynen bu şekilde tercih yapmalısınız.

YouTube'da Oyun Kanalı Açmak İstiyorum! Ne Yapmalıyım

Bilgisayarı aldıktan sonra yayın içerisinde yüzünüzün görünmesini isteyip istemediğinize karar verin. Eğer yüzünüzü de paylaşacaksanız, bir webcam ve ışığa ihtiyacınız olacak. Işık ilk zamanlarda çok önemli olmayabilir. Ancak, videonun kaliteli ve profesyonel olabilmesi için önemli ekipmanlardan biridir. Bu ekipmanların yanında video içerisine ses kaydı yapabilmek için güzel bir mikrofona ihtiyacınız olacak. Mikrofon olayı da ışık gibi ilk zamanlarda çok gerekli olmayan bir ekipman olarak görülür. Kullanacağınız oyun kulaklığınızda bir mikrofon varsa, bu işinizi görecektir zaten. Ancak, kanalınız büyümeye başladığında profesyonel bir mikrofon kesinlikle olmalıdır.

İzlenme Başına Gelir Elde Edin!

Bir içerik üreticisi izlenebilmek için videolarını ilgi çekici yapmalıdır. Örneğin; video içerisinde yapacağınız şakaları önceden belirleyebilirsiniz. Bu belki kulağa çok komik gelebilir fakat etkili bir yöntem olduğunu kesinlikle belirtebilirim. Aynı zamanda bir içerik üreticisinin cümleleri bir izleyici en çok etkileyen faktörlerden biridir. Video içerisinde küfür edilmemesi, mantıklı ve kaliteli cümleler kurulmalıdır. Söylemek istediklerinizi ya da söyleyeceklerinizi önceden belirleyebilirsiniz. Kaliteli ve profesyonel bir içerik üreticisi olmak bunu gerektirir.

YouTube'da Oyun Kanalı Açmak İstiyorum! Ne Yapmalıyım

Bu adımları da geçtiğimizi varsayarsak, başlangıç bir içerik üreticisinin kesinlikle yapması gereken son adım videoların editlenmesidir. Video editlemek için kaliteli programlara ihtiyaç duyacaksınız. Ücretsiz programları da kullanabilirsiniz. Burada tercih yine size kalıyor. Eğer iMac ya da MacBook kullanıyorsanız, bu cihazların içerisinde var olan edit programını kullanabilirsiniz. Oldukça profesyonel programdır. Eğer sadece Windows kullanıyorsanız, hem Microsoft şirketinin hem de farklı şirketlerin yıllık olarak kiraladığı ya da sattığı video editleme programları mevcut. Ücretli platformlar her zaman daha kaliteli videolar çıkarmanıza olanak tanır. Ancak, video editleme konusunda ben iyiyim başarırım diyorsanız ücretsiz programları da tercih edebilirsiniz. Tüm bu aşamaları tek tek yaptıktan sonra yayına başlayabilirsiniz. Kim bilir, belki de Türkiye’nin en iyi yayıncısı siz olacaksınız.


Yorum yap

*