Sosyal Media
sefa

Akıllı Saatlere Acil Durum SOS Nasıl Kurulur?

Akıllı saatler her zaman cihazınıza gelen bildirimleri ileten cihazlar olarak görülse bile acil arama yapma yeteneği onları bağımsız cihazlar haline getirme konusunda çok önemli bir özelliktir. Genel olarak Acil SOS özelliğinin iki farklı özelliği bulunuyor. İlk özelliği, telefonu kullanamayacağınız acil durumlarda kolluk kuvvetlerini arayabilme yeteneğidir. İkincisi ise konumunuzu bir kişiye aktarmanız olabilir. Örneğin; dışarı çıkmak istiyorsanız, ancak telefonu yanınıza almak istemiyorsanız bu özelliği kullanabiliyorsunuz.

Acil SOS özelliğinden yararlanmak için akıllı telefonunuzun saatine ihtiyacınız olmayacak. Ancak, SOS özelliğinin her zaman kullanılabilir olmasını istiyorsanız hücresel saat bunun için en iyi seçenek olacaktır. Aksi halde akıllı cihazınızın yakınınızda olması gerekiyor. Farklı olarak saatinizin Wi-Fi üzerinden bir şekilde internet bağlantısına ihtiyacı olacaktır. Bununla birlikte SOS çağrıları yapabilen bir cihazın olması bunun otomatik olarak kurulacağı anlamına geliyor. Örnek olarak; belirli kişileri acil durumda iletişime geçilecek kişi olarak sisteme belirlemeniz gerekiyor.

Apple Watch’ın SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Apple Watch, kapsamlı acil arama özelliklerine sahip bir cihazdır. SOS özelliğini kullandığınızda saat sizi arayarak konumunuzu acil servislere gönderir. Bu durum ülke ile sınırlı değildir. Apple Watch SE veya Series 5 ya da bunların dışında farklı bir modeliniz varsa, acil servislere uluslararası olarak da erişebiliyorsunuz. Acil arama yapmak için;

  • Yan düğmeye basılı tutun. Apple Watch’larda cihazın üst kısmında bulunur.
  • Üç adet kaydırıcı özellikli buton gelecek. “Kapat, Tıbbi Kimlik ve Acil Durum SOS”
  • Bir arama başlatmak istiyorsanız Acil SOS butonunu kaydırın.

Akıllı Saatlere Acil Durum SOS Nasıl Kurulur

Akıllı Saat ile Acil Durum SOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Akıllı saatinizin güvenilir kişileri de bilgilendirmesini istiyorsanız, bu kişilerin kim olduğunu cihazın kendisine tanımlamanız gerekiyor. Acil durum kişilerini eklemek ya da kaldırmak için;

  • iPhone cihazınızdan Sağlık uygulamasına gidin,
  • Sağ üst köşede bulunan profil butonuna tıklayın,
  • Tıbbi Kimlik’e tıklayın,
  • Düzenle butonuna tıklayın ve Acil Durum Kişileri’ne gidin,
  • Yeni bir kişi eklemek için “+” butonuna tıklayın,
  • Kişilerinizden güvendiğiniz herhangi birini seçin ve onaylayın,
  • Bitti’ye dokunun ve çıkın,

Bir acil durum araması yapılırsa Apple Watch konumunuzu sürekli olarak acil durumda iletişime geçilecek kişiler ile paylaşım yapar. Bunu size hatırlatmak için düzenli olarak size bildirim gönderir. Hatırlatıcı açıldığında Paylaşımı Durdur’a tıklayarak bu işlemi durdurabilirsiniz.


Yorum yap

*