Sosyal Media
sengul

Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, batarya performansıyla bazı zamanlarda can sıkabiliyor. Hayatımızın her alanında kullanmaya başladığımız akıllı telefonlarla gün içindeki işlerimizi kolayca ve rahat bir şekilde halledebiliyoruz.

Artık lüksten öte ihtiyaç haline gelen akıllı telefonlar tabi ki kusursuz değil. Akıllı telefonları yanımızdan ayırmayınca ve sürekli onlarla işlem yapınca batarya sıkıntısı da beraberinde geliyor. Bu sorunun tek çözümünü bataryayı değiştirmek olarak düşünebilirsiniz, ancak aşağıda belirttiğimiz çeşitli ayarlamalarla pil performansını ciddi derecede arttırmak mümkün.

Akıllı Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatma Yolları

1- Telefonunuz Şarjdayken Kullanmayın

En sık yapılan hataların başında telefon şarj olurken onu kullanmak geliyor. Oyun tutkunları ve sosyal medya bağımlıları telefonlarını şarj esnasında bile ellerinden düşürmüyor. Şarj esnasında kendiliğinden ısınan telefonlar, sistemi zorlayan uygulamalar çalıştığında daha fazla ısınıyor ve pil ömrü azalıyor.


2- Telefonunuz Hızlı Şarj Teknolojisini Desteklemiyorsa Hızlı Şarj Kullanmayın

Hızlı şarj adaptörleri yüksek volt elektrik ile telefon için gereken enerjiyi çok hızlı bir şekilde verir. Böylece telefonlar çok daha kısa sürede şarj olur. Ancak eğer telefonunuz hızlı şarj teknolojisini desteklemiyorsa bu işlem telefonunuzun bataryasına zarar verir.

3- Siyah Tonlarında Duvar Kâğıtları Kullanın

Akıllı telefonların bataryasını en çok tüketen etkenlerden biri de animasyonlu duvar kâğıdı kullanmak. Hareketli duvar kâğıtları, telefonun işlemcisini daha çok yorarak uzun vadede telefonun pil ömrüne zarar verir.

AMOLED teknolojine sahip akıllı telefonlar beyaz gibi açık renkleri verirken daha çok güç tüketeceğinden AMOLED ekranlı akıllı telefon sahibiyseniz siyah ağırlıklı duvar kâğıdı tercih etmeye çalışın. Ayrıca ekran parlaklığını otomatik konuma getirerek telefonunuzun bataryasının ömrünü uzatabilirsiniz.

4- Şarj Seviyesine Dikkat Edin

Telefonunuzun pilini şarj etmek için şarj durumunun yüzde 25’in altına düşmesini beklemeyin. Ayrıca telefonun bataryası yüzde yüz dolması yüksek gerilimle bataryayı zorlayacağından telefonunuzun bataryası dolduktan sonra uzun süre şarjda bırakmayın.

5- Bağlantıları Sürekli Açık Tutmayın

GPRS, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları, telefonun bataryasını hızlı tüketen etkenlerin başında geliyor. Bu nedenle özellikleri kullanmadığınız takdirde kapatmanız pil telefonunuzun pil ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

6- Titreşimi Açık Bırakmayın

Telefonlardaki titreşimin açık olması daha fazla enerji tüketeceğinden pilin daha kısa sürede bitmesine neden olacaktır. Gerekmediği takdirde telefonunuzun titreşimini kapatmak pil ömrünü uzatacaktır.

7- Kullandığınız Uygulamaları İyi Tanıyın

Pil ömrünü uzatma taktikleri ayarlarla sınırlı değil. Kullandığınız uygulamaların ne kadar şarj yediğini de bilmeniz gerekiyor. Film, oyun ve internette gezinmek şarjınızın süresini oldukça hızlı düşürecektir. Bu tarz uygulamaları kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

8- Otomatik Kilit Süresini En Aza İndirin

Telefonunuzu uyku moduna otomatik kilit özelliğiyle gönderebilirsiniz. Otomatik kilit süresi ise maksimum 5 dakikaya kadar çıkabilir. Telefonunuz ne kadar erken uyku moduna geçerse şarj için o kadar iyi. Bu yüzden otomatik kilit süresini 1-2 dakikada tutmakta yarar var.

 

 Yorum yap

*