Sosyal Media
sengul

Apple ve Google, Koronavirüs Takip Sistemi Oluşturuyor

Küresel salgın haline gelen Koronavirüs ile ilgili olarak iki dev şirket Apple ve Google yeni sistemler geliştiryor. Salgın için Apple ve Google, Koronavirüs takip sistemi geliştirdiklerini duyurdular.

Tamamen gönüllülük esasına dayalı sistem, kullanıcıların Bluetooth Low Energy (BLE) ve sağlık örgütleri tarafından onaylanmış uygulamalar aracılığıyla veri paylaşmalarını sağlayacak.

Bir dizi belge ve teknik incelemede yer alan yeni sistem, gönüllü bir temas takip ağı oluşturmak için kısa mesafeli Bluetooth özelliğini kullanacak ve birbirine yakın olan telefonlardaki kapsamlı verileri kullanacak. Halk sağlığı yetkililerinin resmi uygulamaları bu verilere erişebilecek ve bunları indiren kullanıcılar kendilerine COVID-19 teşhisi konulduğunda da bu durumu bildirebilecekler. Ayrıca sistem, virüs bulaşmış bir kişiyle yakın temasta bulunulması halinde uygulama kullanıcıya bir uyarı mesajı gönderecek.


Apple ve Google, iOS ve Android API'sını mayıs ayının ortasında kullanıma sunacağı ve halk sağlığı uygulamalarının bunları kullanabileceğini belirtti. API tamamlandıktan sonra iki şirket işletim sisteminin arka planında çalışan bir takip sistemi özelliği üzerinde çalışmaya başlayacak. Böylece bir iOS ya da Android telefona sahibi herkes bu özelliği kullanabilecek.

Geliştirilen bu takip sistemi, COVID-19'u kontrol altına almada ve virisün  bulaşmasını önlemde en umut vadeden çözümlerden biri olduğu iddia ediliyor. Ancak sistemde dijital gözetim teknolojilerinin kullanılıyor olması gizlilik ve güvenlik sorununu gündeme getiyor. Bu haftanın başlarında, Amerikan sivil toplum örgütleri, telefon verileriyle kullanıcıların izlenilmesinin ortaya çıkaracağı endişelere dikkat çekti. Bu konuda kullanıcı gizliliğinden ödün vermekten kaçınılması gerektiğini savundu.


GPS verilerinin kullanılması gibi diğer bazı yöntemlerin aksine, bu Bluetooth planının insanların fiziksel konumlarını izlemediği iddia ediliyor. Sistem, temel olark yakındaki telefonların sinyallerini 5 dakikalık aralıklarla alıyor ve aralarındaki bağlantıları bir veritabanında depoluyor. Bir kişinin Koronavirüs testi pozitif çıkarsa kişi uygulamayı haberdar ediyor ve o kişinin yakınında bulunan telefonlara bir uyarı mesajı gidiyor. Sistem aynı zamanda kişilerin bilgilerinin de gizli kamlmasını sağlıyor.
Yorum yap

*