Sosyal Media
sefa

Cep Telefonu Hangi Akımla Çalışır?

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan akım konusu bilim ve teknik alanda ilgisi ve bilgisi olan hemen hemen herkesin aşina olduğu bir konudur. Elektrik akımı alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde yaygın olarak kullandığımız elektronik aletler bu elektrik akımları sayesinde çalışmaktadırlar. Peki elimizden hiç düşürmediğimiz her özelliğini bildiğimiz cep telefonları hangi akımla çalışır biliyor muyuz? Bu yazımızda açıklamaya çalıştık, gelin birlikte inceleyelim.

Akım Nedir?

Fizikteki terim ile açıklayacak olursak elektronların bir elektrik devresindeki herhangi bir noktadan geçtiği seviye olarak adlandırılır.

Evimizde, iş yerimizde birçok elektronik cihazlar bu elektrik akımları sayesinde çalışır diye belirtmiştik. Elektrik akımı elektronların bir tel boyunca hareketini ifade ederler. Alternatif akımda (AC) bu elektronlar sürekli yön değiştirirler. Doğru akımda (DC) ise elektronlar tek yönde hareket halindedir. Aslında bu iki akımı da birbirinden ayıran özellik tamda bu diyebiliriz. Alternatif akım sürekli yön değiştirirken doğru akım ise tek yöne doğru akış gerçekleştirmektedir.

Cep Telefonu Hangi Akımla Çalışır?

Alternatif akımın (AC) kullanım alanı daha geniştir. Genellikle büyük santrallerde, sanayi ve konut gibi büyük elektrik devrelerinde kullanılır.

Doğru akım ise genelde Telekomünikasyon sektöründe kullanılmaktadır. Evlerimizde kullandığımız radyo, televizyon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarda doğru akım (DC) kullanılır diyebiliriz. Ek olarak maden sektöründe maden arıtma ve maden kaplamacılığında da doğru akım kullanılmaktadır.

Yani buradan da anlaşılacağı gibi günlük hayatımızın önemli bir parçası olan cep telefonları doğru akımla (DC) çalışmaktadır.

Fakat şu anda elektrik üretimi AC olarak yapılmaktadır. Ve bu şekilde de evlerimize kadar taşınmaktadır. Evlerimizde kullandığımız elektrik akımının DC olduğunu söylemiştik. Bu noktada AC elektrik akımı DC elektrik akımına çevrilmektedir. Yani evlerimize kadar gelen elektrik AC iken kullandığımız cep telefonu, televizyon gibi elektronik cihazlar DC ile çalışmaktadır.

Elektrik akımı alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) olmak üzere ikiye ayrılır

Peki bu durum nasıl oluyor?

Alternatif akımı doğru akıma çevirerek gerçekleşmektedir. Bunun yapılmasının sebebi ise günlük hayatta evlerimizde kullandığımız elektronik cihazların farklı gerilimler ve gerilimlerin değişkenlik göstermesidir. Kullandığımız cep telefonları da bu elektronik cihazlar gibi AC den DC ye çevrilerek kullanılır.

Bütün elektronik cihazlarda farklı gerilimler ve bu gerilimlerin değişkenlik gösterdiğinden bahsettik. Cep telefonlarında ise bu gerilim genelde 3.5V hatta 3.7V(volt) olması neredeyse her şeyin düzgün çalışması için gerekli olan değerdir.


Yorum yap

*