Sosyal Media
sefa

Facebook Masaüstü Sürümünde Değişiklik Yapmayı Planlıyor

Kurulduğu günden bu yana büyük bir kitleye hitap eden Facebook, statista verilerine göre şu anda 2.91 milyar kullanıcıya sahip. Facebook, bu kadar yüksek kullanıcıya sahip olmasına rağmen yine de memnun gözükmüyor. Eskiden daha geniş bir kitleye hitap eden Facebook’un son dönemlerdeki düşüşü devam ediyor. Yaklaşık 2 yıl önce birçok değişiklik yapmaya başlayan Facebook, bu yenilikler ile birlikte eski şöhretine kavuşmayı hedefliyor.

Facebook Masaüstü Sürümünde Değişiklik Yapmayı Planlıyor

Facebook Masaüstü Sürümünde Değişiklik Yapacak

Facebook, masaüstü sürümünde yeni bir arayüz değişikliğini test ediyor. Bazı kullanıcılar son zamanlarda bu yeni formatı ekranlarında görmeye başladı. Eskiden sağ üst köşede yer alan neredeyse tüm gezinme öğeleri, menüler ve ayarlar seçenekleri platformun masaüstü sürümünde sola taşındı. Facebook üzerinden yenilik hakkında açıklamada bulunan şirket, "Tüm gezinme seçeneklerinizi tek bir yere taşıdık" ifadelerini kullandı. “Bu değişiklik ile birlikte Facebook'ta ihtiyacınız olan her şeyi birleştirdik” ifadeleri ile devam eden şirket, bu özelliği beğenmeyen kullanıcılara eski haline geri getirme seçeneği göstermiyor.

Facebook Masaüstü Sürümünde Değişiklik Yapmayı Planlıyor

Yukarıda belirttiğimiz seçenekler sağ üst köşede yer aldığı zaman, içerikler aşağı doğru genişlerdi. Şimdi ise Menü seçeneğine tıkladığınız zaman, içerik sağa doğru genişliyor. Ayrıca birçok kullanıcı, bu yeniliğin platform arayüzünü daha karmaşık bir hale getirdiğini söylüyor. Son olarak Facebook’un masaüstü sürümünde Bildirimler, Profil, Arama, Mesajlar, Menü, Ayarlar gibi seçeneklerin bulunduğu çubuk sol tarafa konumlandırıldı. Bu eskiden sağ üst köşede yer alıyordu. Mobil uygulamalarda henüz bir değişikliğe gitmeyen Facebook, bildiğiniz üzere uzun süredir bu yeniliği yapmamakta ısrarcıydı. Bu ısrarından vazgeçen Facebook, Gmail ve Youtube gibi platformlarda olduğu gibi gezinme seçeneklerini sol köşeye taşıdı.


Yorum yap

*