Sosyal Media
sefa

Google Haritalar ile Zaman Yolculuğuna Çıkabilirsiniz!

Google, kişisel deneyimi en üst seviyeye çıkarabilmek amacı ile sürekli olarak Google Haritalar hizmetini güncelliyor. Şirketin kameralı arabaları tarafından çekilen görüntüler sayesinde herhangi bir caddede gezinti yapabiliyoruz. Şimdi de gezilen caddenin geçmişten bugüne nasıl değiştiğini gözlemleyebileceğiniz bir özellik eklendi. Aslında bu yeni bir özellik değil. Google Haritalar’ın masaüstü sürümünde bu özelliği kullanmak zaten mümkündü. Ancak, mobil sürümde zaman yolculuğunu yapmak mümkün değildi. Google’ın, Haritalar uygulaması için gönderdiği son güncelleme ile artık zaman yolculuğu yapabiliyoruz.

Google Haritalar uygulaması ile artık geriye gidebilirsiniz!

Google şirketine ait kameralı araçlar cadde cadde gezerek tüm detayları kaydediyor. Çekilen tüm detaylar birleştirilerek Street View özelliği ile birleştiriliyor. Bu özellik sayesinde Google Haritalar uygulamasında bir caddede yürüyormuşçasına gezinebiliyorsunuz. Şirket, özellikle işlek caddeleri sürekli dolaşarak tüm detayların güncel olmasına dikkat ediyor. Cadde üzerine yapılan birkaç günlük bir değişim detayı bile şirket tarafından güncellenebiliyor. Özellikle büyüdüğünüz ya da eski halini görmeyi çok istediğiniz bir caddeyi görüntülemek neredeyse imkansızdı.

Google Haritalar ile Zaman Yolculuğuna Çıkabilirsiniz!

Google’ın kullanıcı deneyimini artırmak adına getirdiği özellik sayesinde, geriye dönük çekilen detayları kullanıcıların görüntülemesine izin verdi. Bu sayede bir kullanıcı, caddenin hangi dönemlerde nasıl göründüğünü artık görüntüleyebiliyor. Geriye dönük tarihler yer yer değişiklik gösterebiliyor. Özellikle en işlek caddelerin geriye dönük görüntüleri çok daha eski olabiliyor. Google Haritalar’ın ürün yönetimi direktörü Ethan Russel yeni güncelleme ile alakalı şu sözleri kullandı; “Street View tamamen dünyayı değişirken yakalamak ile ilgili ve aynı zamanda geçmişi hatırlamanın güçlü bir yolu. Bugünden itibaren tüm dünyada Android ve iOS’ta, doğrudan telefonunuz ile zamanda geriye gitmek hiç olmadığı kadar kolay.” Dedi.

Street View özelliği geçmişe dönük nasıl kullanılır?

  • Cep telefonunuzda bulunan Google Haritalar uygulamasına giriş yapın,
  • Sokak Görünümüne tıklayın,
  • Yer hakkında bilgi bulmak için görselin herhangi bir yerine dokunun,
  • Daha fazla tarih gör seçeneğine tıklayın. Bu aşamada görüntülenmek istenilen alanın geriye dönük tarihi değişiklik gösterebilir. İşlek caddelerin geriye dönük tarihleri daha eski olabilir.
  • İstenilen tarih seçildikten sonra sekmeyi kapatarak gezinti yapabilirsiniz.

Yorum yap

*