fcp
Hesaplı Kasım 2026

Kablosuz Mouse Gecikir Mi? Kablosuz Gaming Mouse Önerisi

Kemal Y. 05.11.2026 Takip et
Kablosuz oyuncu faresi gecikir mi, hangi sensör ve yoklama hızı gerekli, bütçeye göre hangi model alınır. Fiyat bantları ve ipuçları rehberimizde
Kablosuz Mouse Gecikir Mi? Kablosuz Gaming Mouse Önerisi

Kablosuz mouse aldığınızda en büyük korku, oyunun tam ortasında gecikme yaşamak ve pilin yarı yolda bitmesidir. Oysa güncel kablosuz oyuncu fareleri, doğru seçildiğinde kablolu kardeşleriyle aynı performansı sunuyor. incehesap üzerindeki kablosuz gaming mouse filtresi şu anda 96 ürün listeliyor ve fiyatlar yaklaşık 700 TL ile 7.800 TL arasında değişiyor.

Bu kadar geniş bir aralıkta doğru modeli bulmak kolay değil. Sensör, DPI, yoklama hızı, ağırlık, bağlantı türü ve pil ömrü gibi kavramları anlamadan alışveriş yapmak yanıltıcı olabilir. Bu rehberde bu kavramları sade bir dille açıklıyor, sayfada gördüğümüz modellerden örnekler veriyor ve bütçenize göre nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatıyoruz. Fiyatlar yaklaşık olup sayfa görünümüne göredir.

Kablosuz gaming mouse gerçekten gecikir mi?

Eski nesil kablosuz fareler, özellikle Bluetooth bağlantısında fark edilebilir gecikme yaşatabiliyordu. Günümüzde 2.4 GHz alıcı ile çalışan oyuncu fareleri bu sorunu büyük ölçüde çözdü. Üretici verilerine göre alıcı ile kullanılan modeller kablolu farelere çok yakın tepki süreleri verir. Bluetooth ise günlük kullanım ve ofis işleri için uygundur, rekabetçi oyunda 2.4 GHz tercih edilir.

Listedeki birçok model üç modlu çalışıyor, yani kablolu, Bluetooth ve 2.4G seçeneklerini bir arada sunuyor. Örneğin James Donkey JDM11 ve MageGee Scout gibi modeller bu yapıya sahip. Üç modlu fareler, hem bilgisayarda oyun oynamak hem de tablet ve dizüstüyle günlük iş yapmak isteyenler için esnek bir çözümdür. Kablolu mod ise pil bittiğinde bile oynamaya devam etmenizi sağlar.

DPI, yoklama hızı ve sensör ne anlama gelir?

DPI, farenin imlecin ne kadar hassas hareket edeceğini belirleyen değerdir. Yüksek DPI değerleri her zaman daha iyi anlamına gelmez, çoğu oyuncu 400 ile 1600 arasında bir değer kullanır. Önemli olan sensörün kalitesi ve DPI ayarlarının kararlı çalışmasıdır. Listede PAW3311 sensörlü birçok model 12.000 DPI değerine sahip, bu da giriş ve orta segment için fazlasıyla yeterlidir.

Yoklama hızı, farenin bilgisayara saniyede kaç kez konum bildirdiği değeridir. Standart 1000 Hz iken yeni nesil modellerde 4000 Hz ve 8000 Hz değerleri görülüyor. MSI Versa 300 8K, Hawk HM420S 4K Hz gibi modeller bunu öne çıkarıyor. Yüksek yoklama hızı hareketlerin daha yumuşak yansımasını sağlar ancak güçlü bir işlemci gerektirir ve pil tüketimini artırır.

Bütçeye göre hangi modeller öne çıkıyor?

Sayfadaki ilk 18 ürün, fiyatları geniş bir yelpazeye yayılıyor. Aşağıdaki tablo, farklı bütçe seviyelerinden örnekleri özetliyor.

Model Öne çıkan özellik Yaklaşık fiyat
James Donkey JDM11 12.000 DPI, üç modlu bağlantı 699 TL
MageGee Scout 12.000 DPI, PAW3311, üç modlu 849 TL
GamePower Radus Ultra hafif, PAW3311, 12.000 DPI 999 TL ile 1.189 TL
GamePower Kodex RGB RGB, 12.000 DPI, grip tape hediyeli 1.199 TL
Hawk HM120 12.500 DPI, tri-mode 999 TL
Darmoshark M3 V2 Kablosuz beyaz model 2.399 TL
MSI Versa 300 8K yoklama hızı 2.799 TL
Hawk HM420S 4K Hz, 26.000 DPI, şarj standlı 3.149 TL
SteelSeries Aerox 3 Wireless 18.000 CPI, RGB, optik 3.399 TL
ASUS ROG Harpe Ace Mini Kompakt boyut 4.179 TL ile 4.259 TL
Razer DeathAdder V3 Pro 30.000 DPI sınıfı, Hyperpolling 5.699 TL
Razer DeathAdder V4 Pro Beyaz kablosuz üst model 7.799 TL

Tabloda görüldüğü gibi 700 TL ile başlayan seçenekler bile 12.000 DPI ve üç modlu bağlantı sunuyor. Üst segmentte ise marka, ağırlık ve ek özellikler fiyatı yükseltiyor.

Hafif mouse neden bu kadar popüler?

Ultra hafif fareler, özellikle hızlı hareketlerin gerektiği nişancı oyunlarında kolay kontrol sağlar. Ağırlığı azaltmak için gövdede delikli tasarımlar veya hafif malzemeler kullanılır. GamePower Radus gibi modeller ultra hafif kategorisinde öne çıkıyor. Ancak hafif fare her elde rahat olmayabilir, el boyutunuz ve tutuş şekliniz önemlidir.

Üç temel tutuş vardır. Palm tutuşta avuç mouse üzerine yatar, claw tutuşta parmaklar kıvrılır, fingertip tutuşta ise sadece parmak uçları kullanılır. Büyük eller için daha büyük gövdeli modeller, küçük eller için ASUS ROG Harpe Ace Mini gibi kompakt modeller daha uygundur. Mümkünse sayfadaki ölçüleri karşılaştırın.

Pil ömrü ve şarj yöntemi

Kablosuz farelerde pil ömrü model ve kullanım biçimine göre değişir. RGB aydınlatma ve yüksek yoklama hızı pil tüketimini ciddi biçimde artırır. Günlük kullanımda şarjı birkaç günden birkaç haftaya kadar uzatabilen modeller vardır. Hawk HM420S gibi şarj standlı modeller, mouse'u masada bıraktığınızda otomatik şarj sağlayarak pil kaygısını azaltır.

Kablolu mod seçeneği sunan farelerde pil bittiğinde kabloyla bağlanıp oynamaya devam edebilirsiniz. Bu özellik turnuva veya uzun oyun seansları için güvence verir. Ürün sayfasında belirtilen pil ömrü değerlerine bakın ve aydınlatmayı kapatarak kullanım süresini uzatın.

Kablosuz mouse alırken kontrol listesi

  • Bağlantı türü, 2.4G alıcı ve Bluetooth desteği
  • Sensör kalitesi ve DPI aralığı
  • Yoklama hızı, 1000 Hz yeterli mi yoksa 4000 Hz ve üzeri mi
  • Ağırlık, gövde boyutu ve tutuş uyumu
  • Pil ömrü, şarj yöntemi ve kablolu mod
  • Yazılım desteği ve makro tuşları
  • Garanti süresi ve marka desteği

Bu liste hangi özelliğin sizin için önemli olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Tüm özelliklere sahip bir fare ihtiyacınızdan pahalı olabilir.

Beyaz mı siyah mı, tasarım önemli mi?

Sayfada aynı modelin hem beyaz hem siyah sürümlerinin bulunduğunu görüyoruz. Fiyat farkı çoğunlukla küçük olsa da beyaz modeller bazı durumlarda biraz farklı fiyatlanıyor. Masa düzeninizin rengine uyum, tamamen kişisel bir tercih. Ancak beyaz fareler zamanla kirlenebilir, bu yüzden temizlik alışkanlığınızı hesaba katın.

Oyun türüne göre mouse seçimi nasıl değişir?

Nişancı oyunlarında hafiflik, düşük gecikme ve kararlı sensör ön plandadır. Bu türde oynuyorsanız 1000 Hz ile 4000 Hz arasında yoklama hızı sunan ve 60 gramın altında hafif modeller çoğu zaman yeterli olur. Hızlı kamera hareketi ve hassas nişan alma, farenin kaymasına ve sensörün tutarlılığına bağlıdır. GamePower Radus gibi ultra hafif modeller bu amaç için tasarlanmıştır.

Rol yapma ve strateji oyunlarında ise yan tuşlar ve makro desteği daha çok işe yarar. Yetenekleri yan tuşlara atamak, oyun akışını hızlandırır. Bu tür oyunlarda biraz daha ağır ve ergonomik bir gövde uzun seansta el yorgunluğunu azaltabilir. Hem ofis işi hem oyun için tek bir fare arıyorsanız tri-mode bağlantı ve makul ağırlık bir arada düşünülmelidir.

Sensör türleri ve yüzey uyumu

Günümüzde oyuncu farelerinin büyük çoğunluğu optik sensör kullanır. Optik sensörler, hareketi doğru ve tutarlı biçimde izler ve çoğu yüzeyde iyi çalışır. SteelSeries Aerox 3 Wireless gibi modellerde optik sensör özellikle belirtiliyor. Cam gibi şeffaf yüzeylerde sensörler zorlanabilir, bu yüzden uygun bir mouse pad kullanmak performansı artırır.

Mouse pad seçimi de sandığınızdan önemlidir. Kayganlık, boyut ve doku, farenin hareketini doğrudan etkiler. Kumaş yüzeyli büyük pad'ler hassas kontrol sağlarken, sert yüzeyli pad'ler hız odaklı oyuncuların tercihidir. Doğru pad ile orta seviye bir fare bile çok daha iyi performans verebilir.

Yazılım ve ayar imkânları

Premium markalar ayrıntılı yazılımlar sunar. DPI basamakları, tuş atamaları, ışık efektleri ve profil kayıtları bu yazılımlarla ayarlanır. Bazı modeller ayarları farenin kendi belleğinde saklar, bu sayede başka bilgisayarda da aynı ayarlarla kullanabilirsiniz. Ürün açıklamalarında yazılım desteği ve profil belleği özelliğini kontrol edin.

Bütçe odaklı modellerde yazılım sınırlı olabilir ya da hiç bulunmayabilir. Bu durumda DPI değişimi üzerindeki düğmeyle yapılır. Çoğu oyuncu için bu yeterlidir. Ancak çok sayıda profil, makro veya ince ayar yapmak istiyorsanız yazılım desteği olan bir marka tercih etmelisiniz.

Grip tape, ayaklıklar ve ek aksesuarlar

GamePower Radus ve Kodex modellerinin grip tape hediyeli olduğu belirtiliyor. Grip tape, farenin kenarlarına yapıştırılarak tutuş hissini güçlendiren ince bir bantdır. Eller terlediğinde fare kaymasını önler. Hediyeli gelmesi küçük görünse de ek bir masraftan kurtarır.

Fare ayaklıkları, yani altındaki kayma yüzeyleri, uzun süre kullanımda aşınabilir. Yedek ayaklık takımı sunan markalar tercih edilebilir. Alıcı için uzatma kablosu da önemli bir aksesuardır. Alıcıyı bilgisayarın arkasından masaya çıkarmak sinyal kalitesini iyileştirir ve gecikme riskini azaltır.

Kablosuz parazit ve alıcı yerleşimi

2.4 GHz kablosuz bağlantılar aynı frekansı kullanan başka cihazlardan etkilenebilir. Wi-Fi yönlendirici, Bluetooth kulaklık veya diğer kablosuz aksesuarlar parazit yaratabilir. Alıcıyı fareye yakın bir USB portuna takmak sinyal gücünü artırır. Metal masa veya kasa gövdesi sinyali zayıflatabilir.

Gecikme veya kopma yaşıyorsanız önce alıcının yerini değiştirin. Gerekirse farklı bir USB portu deneyin. Pil seviyesinin düşük olması da bağlantı kalitesini etkileyebilir. Bu basit kontroller çoğu sorunu çözer, bu yüzden farenin hatalı olduğunu düşünmeden önce uygulayın.

Bakım ve ömür

Fareyi düzenli temizlemek hem hijyen hem performans için önemlidir. Sensör çevresindeki toz ve kir takip hatalarına yol açabilir. Yumuşak bir bezle gövdeyi silin, sensör penceresini kuru bir pamuklu çubukla temizleyin. Düğmelerin altına kaçan kir tıklama hissini etkileyebilir.

Pil sağlığı için tamamen boşalmasını beklemeden şarj etmek faydalı olur. Uzun süre kullanmayacaksanız farenin pilini yarı dolu bırakın. Bu alışkanlıklar farenin ömrünü uzatır. Garanti koşullarını bilmek de arıza durumunda size avantaj sağlar.

Fiyat performans açısından en dengeli seçenekler

1.000 TL civarındaki modeller, bütçe dostu ancak yetenekli bir kablosuz farenin ne kadar uygun olabileceğini gösteriyor. 12.000 DPI, PAW3311 sensör ve üç modlu bağlantı bu fiyat bandında standart hale gelmiş. 2.500 TL ile 3.500 TL aralığı ise daha yüksek yoklama hızı ve marka güvencesi arayanlar için orta nokta. 5.000 TL üzerinde ise ek fark çoğunlukla marka, yapı kalitesi ve ince ayarlardan gelir.

Birçok oyuncu için ideal nokta orta segmenttir. Yüksek fiyatlı fareler özellikle profesyonel oyuncular veya tutkulu kullanıcılar için anlamlıdır. Rekabetçi bir hedefiniz yoksa ihtiyaç duymadığınız özelliklere para ödemeyin ve bütçenizin bir kısmını kaliteli bir mouse pad'e ayırın.

Sık yapılan hatalar nelerdir?

En yaygın hata yalnızca DPI değerine bakarak fare seçmektir. Yüksek DPI pazarlama amaçlı bir sayıdır ve gerçek oyun deneyimini sensör kalitesi, ağırlık ve ergonomi belirler. İkinci hata, el boyutunu hesaba katmadan seçim yapmaktır. Güzel görünen ama elinize uymayan bir fare uzun seansta yorgunluk yaratır. Mümkünse iade koşullarını okuyun ve denemeye hazır olun.

Bir diğer hata, yedek pil planı yapmamaktır. Kablolu mod seçeneği olan modeller bu açıdan avantajlıdır. Son olarak, çok ucuz ve belirsiz markalı farelerde sensör kalitesi ve garanti sorunları çıkabilir. Bütçeniz dar olsa bile tanınmış markaların giriş modelleri genelde daha güvenli bir tercihtir.

Bu hatalardan kaçınmak için ihtiyacınızı önce yazıya dökün, ardından fiyat sıralamasına bakın. Hangi özellikler vazgeçilmez, hangileri olsa iyi olur diye ikiye ayırın. Bu ayrım, listede gezinirken gereksiz özelliklere para ödemenizi engeller ve doğru modeli çok daha hızlı bulmanızı sağlar.

Mouse ayarlarını nasıl optimize etmelisiniz?

Yeni aldığınız farenin potansiyelini ortaya çıkarmak için Windows imleç ayarlarında işaretçi hassasiyetini artırma seçeneğini kapatmak önerilir. Böylece hareketleriniz doğrusal olur ve kas hafızanız gelişir. Oyun içinde DPI değerini ve oyun hassasiyetini birlikte ayarlayın. Çoğu oyuncu orta bir DPI ile oyun içi hassasiyeti düşük tutarak denge kurar.

Yoklama hızını yüksek tutmak istiyorsanız bilgisayarınızın işlemci gücünü hesaba katın. 4000 Hz ve 8000 Hz değerleri işlemciye ek yük bindirir. Eğer oyunlarda takılma fark ederseniz yoklama hızını 1000 Hz seviyesine çekmeyi deneyin. Pil ömrü de bu ayarla doğrudan ilişkilidir ve düşük yoklama hızı pili belirgin biçimde uzatır.

Unutmayın, en iyi fare herkes için aynı değildir. Elinize oturan, oyun türünüze uyan ve bütçenizi zorlamayan modeli seçmek her zaman en doğru karardır. Listeyi fiyata göre sıralayıp önce 1.000 TL altı seçenekleri, sonra orta segmenti inceleyerek kendi ihtiyacınızı netleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak hangi kablosuz mouse size uygun?

Bütçeniz kısıtlıysa 700 TL ile 1.200 TL arasındaki James Donkey, MageGee, GamePower ve Hawk modelleri başlangıç için güçlü seçeneklerdir. Daha yüksek yoklama hızı ve ek özellikler istiyorsanız MSI Versa 300 veya Hawk HM420S bir basamak üstü sunar. Premium deneyim arıyorsanız Razer DeathAdder serisi ve SteelSeries modelleri kalite hissiyle öne çıkar. incehesap kablosuz gaming mouse sayfasında stok ve fiyatları karşılaştırarak size uygun modeli seçin.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!