Sosyal Media
sefa

Instagram, Genç Kişiler için İçerik Önerisinde Bulunacak

En büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, içerisinde bulunan zararlı içerikleri genç yaştaki kişilerden uzaklaştırmayı hedefliyor. Platformda, günlük olarak milyonlarca içerik ekleniyor. Yeni özellik ile birlikte, genç yaştaki kişilere farklı içeriklerin izlenmesi için öneri yapılacak. Bu aşamada her kişinin paylaşımları kontrol edilmeden, içerikleri kontrolünü yapmak ve sisteme hakim olmak neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla, Instagram’ın yapay zeka kullandığı bu özellikte yapay zekanın kendisine güvenmesi gerekiyor. Özellikle son dönemlerde sosyal medya platformlarının, kullanıcıları zararlı içeriklerden uzaklaştırmak için kullandığı politikalar nedeni ile bu gibi girişimler gerçekten çok önemli.

Instagram, Belirli Formattaki Videoları Gençlere Önerecek!

Instagram, genç yaştaki kullanıcıların gördüğü her içeriği sansürleyemiyor. Günlük olarak milyonlarca içeriğin platforma eklendiğini göz önünde bulundurursak bunun gerçekten imkansız bir şey olduğunu anlayabiliriz. Bu aşamada genç bir kullanıcı Discover Feed’de bulunuyorsa ve aynı tür içeriğe uzun süre bakıyorsa bir bildirim alacak. Bu bildirim, kullanıcının farklı içeriklere bakmasını bu kişiye bildirecek. Gelen bildirim, içeriğe bakılacak farklı konulardan bir seçkiye sahip olacak. Instagram, hangi konuları önereceğini henüz bildirmedi. Ancak, güvenli ve sağlıklı bulduğu konuların koleksiyonu olabilir.

Instagram, Genç Kişiler için İçerik Önerisinde Bulunacak

Instagram şirketi bu özelliği bazı reklamlar ile yedeklemiş durumda. Her 5 kullanıcıdan 1’i bildirime dokundu. Bu, yeni bir özellik için pek iyi görünmeyebiliyor. Ancak, kullanıcıların yüzde 20’si bir bildirimden içeriklerinden uzaklaşabiliyor. Son olarak, bildirime dokunan gençlerin yüzde 58,2’si deneyimlerini olumlu yönde etkilediğini keşfetti. Deneyimi olumsuz etkilediğini düşündükleri içerikten uzaklaştırdılar. Bu, yeni özellik için umut verici bir haber olabilir. Instagram uzun süredir bu özellik üzerinde çalışmalar yapıyor. Her özellikte olduğu gibi böyle bir özellikte de yine yapay zeka algoritmaları tercih ediliyor. Dolayısıyla bu gerçekten zor bir süreç olacak. Özellik ile birlikte Instagram kullanan genç kişilerin zararlı içeriklerden bir nebze olsun korunması sağlanacak. Bu özellikten sonra belki de Instagram şirketi tarafından daha kapsamlı bir özellik gelebilir. Ancak, şimdilik bu konuda sadece böyle bir özellik tercih edilecek. Yeni özelliğin uygulamaya eklenip eklenmeyeceği veya ne zaman ekleneceği konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak, Instagram bu özelliği gerçekten uygulamaya koyacaksa ve her şey iyi giderse birkaç ay içerisinde bu özelliği deneyimleyebiliriz.


Yorum yap

*