Sosyal Media
sengul

Instagram QR Kod Özelliğini Kullanıma Sundu

Instagram’ın bir süre önce kullanıma sunduğu Ad Etiketi özelliği sayesinde kullanıcılar, özel çıkarmaları uygulamaya okutarak arkadaşlarını ekleyebiliyorlardı. Ancak şirketin istediği başarıyı yakalayamayan bu özelliğin yerine Instagram, QR kod özelliğini kullanıma sundu. QR kod özelliği, ilk olarka Snapchat’te karşımıza çıkmıştı.

İlk olarak 2019 yılında Japonya’da kullanıma sunulan QR kod özelliği, bugün itibariyle tüm dünya ülkelerinde aktif hale geldi. QR kod özelliği sayesinde kullanıcılar, Instagram uygulamasından bağımsız bir şekilde QR kodları tarayabilen herhangi bir kamera uygulamasına oluşturdukları kodu okutarak hesabı görebiliyor ve çeşitli bilgilere erişebiliyorlar.


QR Kod İle İşletmelerin İşleri Kolaylaşacak

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından sonra Instagram’ın daha açık QR kod özelliğini kullanıma sunması aslında pek sürpriz olmadı. Çünkü artık restoranlarda bile fiziksel menü yerine yavaş yavaş QR kod sistemine geçiş yapılıyor. İşletmeler de insanları web sitelerine çekebilmek için artık QR kod taraması istiyor.

QR Kod Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Instagram’ın QR kod özelliğinden faydalanabilmek için öncelikli olarak profil sayfanıza gidin. Profilinizin sağ üst köşesinde bulunan üç çizgi ikonuna dokunun (Gerek Android gerekse de iOS platformunda bu bölüm aynı). Ardından QR kod oluşturulmuş menüyü göreceksiniz. Buradan hesabınıza ait QR kodu görüntüleyebilir ve arkadaşlarınızla veya farklı bir hesapta paylaşabilirsiniz.

 

 Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Yunus Emre 01/04/2021 22:40

    Merakat ettim

  2. Diyar alan 31/10/2021 09:14

    Hesabım çalındı

  3. Yuşa Kaymaz 07/12/2021 11:58

    çok güzel