Sosyal Media
sengul

iPad Pro 10.5 İncelemesi!

Apple’ın geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı ve kısa bir süre önce de satış piyasasına sürdüğü, 10.5 inçlik yeni iPad Pro’yu sizler için inceledik. Yeni 10.5 inçlik iPad Pro, dünyanın en gelişmiş ekran teknolojisine ve Apple A10X Fusion yonga setine sahip. Apple'ın bu yeni tabletine buyurun birlikte göz atalım.


1- Tasarım

Apple’ın 10.5 inçlik iPad Pro’da, bir önceki iPad modellerine göre tasarımsal olarak büyük değişiklikler yaptığı söylenemez. Ancak yeni iPad Pro’da tabi ki de bir takım iyileştirmeler mevcut.

Önceki model iPad Pro’dan biraz daha büyük ekrana sahip olan yeni iPad Pro’nun ağırlığı 469 gram ve kalınlığı da 6.1 mm. Apple, bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkarmış diyebiliriz.


Tabletin diğer modellerde olduğu gibi suya karşı dayanıklılığı bulunmuyor. Dolayısıyla cihazı havuz kenarında kullanırken, suya temas etmemesi için biraz daha dikkat etmek gerekecek.

Tabletin dört köşesine de hoparlörler yerleştirilmiş durumda. Bu ayrıntıyı oldukça beğendiğimizi ifade etmek istiyoruz. Çünkü bu sayede tableti ister dikey, isterseniz yatay kullanın, ses performansında herhangi bir değişiklik hissetmiyorsunuz.


Touch ID ise yapılan iyileştirmeler sonucunda daha hızlı hale geldi. Önceki modellere göre hızının iki kat arttığını söyleyebiliriz.

2- Ekran

10.5 inç iPad Pro modelinde kullanılan ekran, bir önceki modellere göre oldukça iyileştirilmiş durumda. Tabletin ekranı, önceki modellere göre daha geniş renk yelpazesine, daha parlak bir ekrana ve daha yüksek çözünürlüğe (1668 x 2224) sahip. Ayrıca ekranın piksel yoğunlu ise 264 ppi. Bu sayede ekran görüntüsü daha parlak ve daha keskin.


Yeni iPad’in ekran kasa oranında olukça iyi bir iyileştirme yapılmış. Yeni iPad Pro’nun ekranı, 9.7 inçlik iPad Pro’nun ekranından yaklaşık yüzde 20 oranında daha büyük olmasına rağmen, tabletlerin boyutları neredeyse aynı diyebiliriz. Bu da yeni iPad Pro’nun ekran kasa oranının oldukça iyi olduğunun bir göstergesi.


Cihazın ekran yenileme hızı ise 120 Hz. Bu sayede yeni iPad Pro, inanılmaz bir akışkan ekrana sahip. Bu hızın nasıl bir şey olduğunu gerek film izlerken, gerekse de oyun oynarken fark ediyorsunuz.

Tabletin ekran parlaklığı da önceki modellere göre artırılmış durumda. Bu da tabletin ekranının, yoğun ışık altıda bile rahatlıkla görülmesini sağlıyor. Ayrıca ekranda yansıma önleyici bir kaplama da bulunuyor. Ancak eleştirdiğimiz nokta ise ekranda parmak izlerinin oldukça fazla görünüyor olması. Eğer ekranda parmak izlerinizin görünmesini istemiyorsanız ekranı sık aralıklar ile temizlemeniz gerekecek.

3- Donanım

Yeni iPad Pro’da 64 bit A10X Fusion işlemci kullanılıyor. Bu işlemci Apple’ın şu ana kadarki iPad’lerde kullandığı en güçlü işlemci. Bu muhteşem işlemci sayesinde tablette bir taraftan YouTube’dan 4K video izlerken diğer taraftan da oyun oynayabiliyorsunuz. Yani birden fazla görevi aynı ekranda aynı anda yerine getirebiliyorsunuz.


 Ayrıca bu güçlü işlemciye 4 GB RAM ile 64-256-512 GB dahili hafıza da eşlik ediyor.

Diğer taraftan harici olarak satın alabileceğiniz Smart Keyboard sayesinde de, tabletinizi küçük bir dizüstü bilgisayara dönüştürebilirsiniz.


4- Kamera

Yeni iPad Pro’nun kamerası iPhone 7 ile aynı diyebiliriz. Cihazın arka kamerası 12 MP ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip. Ön kamerası ise 7 MP ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip.

Yeni iPad Pro’nun arka kamerasında dört LED’li True Tone flaş bulunuyor. Bu da bir önceki modellere göre muhteşem bir iyileştirme demek.


Ayrıca yeni iPad Pro’nun kamerası ile 4K 30 fps video kaydı yapılabiliyor.

Kamera konusunda Apple’ın muhteşem iyileştirmeler yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

5- Batarya

Yeni iPad Pro’nun bataryası, yaklaşık 10 saate kadar aktif olarak kullanılabiliyor. Yani batarya ömrünün bir önceki modellerle hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum bataryasında iyileştirmelerin olmadığı anlamına gelmiyor. Çünkü tabletin hızı bir önceki modele göre yüzde 30 artırılmış durumda. Bu da tabletin daha fazla batarya tüketeceği anlamına geliyor. Tabi bataryada yapılan iyileştirmeler sonucunda yine 10 saate yakın bir kullanım ömrü sunuyor.
Yorum yap

*