Sosyal Media
sefa

iPhone'nun Plus Modellerindeki "Portre Modu" Ne İşe Yarıyor?

Apple, geçtiğimiz yıl iPhone 7 Plus modelini tanıttığında, telefonda bulunan çift kamera ve portre modu adından oldukça söz ettirmişti. Çünkü Apple, ilk kez bir telefonunda çift kamera kullanıyordu. Peki, nedir bu çift kamera ve portre modunun özelliği?

Apple, portre modu özelliğini, ilk olarak iPhone 7 Plus'ta kullandı. Ancak şimdi iPhone 8 Plus ve iPhone X modelinde de bu özelliği kullanıyor.Portre modu, telefonun çift kamerasının bir DSLR fotoğraf makinesi gibi çalışmasını sağlar. Bu modda çekim yaptığınızda, çekmek istediğiniz nesne net, arka taraf ise bulanık olur. 

Apple'ın kullanıcılarına sunduğu portre modu, iki farklı mercekle çalışıyor. Birincisi 12 MP'lik geniş açılı mercek, diğeri ise 12 MP'lik telefoto merceği.

Portre modu çekimlerinde, bu iki mercek farklı şekillerde çalışıyor. Telefoto mercek, görüntüyü en kaliteli şekilde yakalamak için çekmek istenilen nesneye odaklanıyor, geniş açılı kamera ise dokuz katmanlı derinlik haritası oluşturarak nesneyi, arka plandan ayırıyor. Böylece çekilmek isetenen nesne net, arka plan ise bulanık kalıyor. 


Yukarıdaki resimde portre podu ve normal çekim arasındaki farkı çok rahat görebilirsiniz. Soldaki resim normal modu, sağdaki resim ise portre modunu göstermektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, portre modunda arka planın bulanık görünmesi, derinlik haritasının oluşturulması ile sağlanıyor.

Portre modu, yetersiz aydınlatılmaş ortmalarda pek iyi sonuç vermeyebilir. Portre modunda mükemmel sonuçlar elde etmek istiyorsanız, ışığın yoğun olduğu yerde kullanmanız tavsiye ederiz.

Ayrıca, arka plan ve asıl çekmek istediğiniz nesnenin arasında çok fazla kontrast bulunursa portre modunda çok daha iyi sonuçlar alırsınız. Arka plan ve asıl nesnenin renklerinin biribirne yakın olması durumunda da portre modu iyi sonuç vermeyecektir. Örneğin, beyaz bir tezgah üzerinde beyaz bir fincan çekmek istiyorsanız istediğiniz kaliteyi elde edemeyebilirsiniz. Çünkü sönsörler hangisinin net olması gerektiğini hangisinin bulunıklaşması gerektiğini iyi algılayamayabilirler.
Yorum yap

*