Sosyal Media
yunus

iPhone’un Pusula Uygulaması Neden Çalışmıyor?

iPhone kullanıcılarının çoğu, telefonlarının pusula uygulamasını pek kullanmasa da uygulama, bazen işe yarayabiliyor. Örneğin yön bulma, kıble tayini gibi durumlarda kullanıcılarına kolaylık sağlayabiliyor. Ancak nadir de olsa kullanılan pusula, bazı kullanıcların canını sıkmış gibi gözüküyor. Çünkü pusulanın tam anlamıyla doğru bir şekilde çalışmadığı yönünde şikayetler artmış durumda.

Biz de bu yazımızda iPhone pusulasının neden çalışmadığını ve nasıl düzeltileceği konusunu kısa bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.


Konum Servislerini Düzenleyin.

iPhone'un pusulasının, daha düzgün bir şekilde çalışabilmesi için telefonunuz,  bulunduğunuz yerin, yüksekliği ve koordinatları gibi birçok özelliğini kullanması gerekir. Bu özellikleri kullanamayınca uygulama doğru bir şekilde çalışmayabilir. Bu nedenle pusulanın daha verimli şekilde çalışması için telefonunuzdaki konum servislerini açın.  

Kılıflarınızı Çıkarın.

Pusula uygulamasının çalışabilmesi için iPhone'ların içerisinde magnetometre adı verilen bir sensör bulunmakta. Bu sensör sayesinde yerin manyetik alanı ölçülür ve telefona aktarılır. Böylece uygulamanın daha doğru bir şekilde çalışması sağlanmış olur.

iPhone kullanıcılarının telefonları için aldıkları bazı kılıfların kapaklarında mıknatıs bulunabiliyor. Ya da kullanıcılar kılıflarında, kredi kartı, banka kartı gibi manyetik özelliğe sahip kartlar taşıyabiliyor. Tüm bunlar telefonda bulunan magnetometreyi etkilediğnden pusula doğru çalışmayabilir.


Bu nedenle telefonunuzu bu gibi şeylerden uzaklaştırdıktan sonra pusula uygulamasını tekrar çalıştırmayı deneyin. Şimdi eskisinden daha iyi çalıştığını göreceksiniz. 


Bu çözüm önerilerini denediz ve hala pusula uygulaması düzgün çalışmıyorsa o zaman iPhone'unuzda bulunan magnetometre ile ilgi bir sorun olabilir. Sorunun düzelmesi için yeni bir iOS güncellemesini bekleyin. Güncelleyi aldıktan sonra da pusula ile ilgili sorun hala devam ediyorsa telefonunuzu değişim veya onarım için en yakın bir Apple Store götürün.
Yorum yap

*