Sosyal Media
sengul

Karşınızda Xiaomi'nin Yeni Soğutma Teknolojisi Loop LiquidCool

Yıllar geçtikçe Teknolojik ürünlerin işlemcileri dahada güçlü ve performans olarak daha hızlı bir hale geliyor. Özellikle akıllı telefonların hızlanması ve güçlenmesi için işlemcilerde bulunan nanometreler daha çok küçültülüyor bu yüzden çekirdekler birbirine daha yakın duruma geliyor ve telefonun aşırı ısınmasına sebep oluyor. Teknolojinin bu kadar ileri seviyede olmasına rağmen hala bazı problemlerle karşı karşıyayız. Yüksek işlemci gücü gerektiren bir uygulama veya oyun oynadığımızda cihaz aşırı yük binmesinden dolayı cep telefonları ısınmaya başlıyor. Bu yüzden akıllı telefon üreticileri, telefonun hızı, gücü ve işlemci potansiyelini yükseltmenin yanına birde artık telefonların ısınmasını engellemek için çalışmalar yaptıklarını biliyoruz.


Xiaomi, soğutma konusunda geliştirdiği Loop LiquidCool teknolojisini 2022’nin ikinci yarısında ürünlerine getirmeyi planlıyor. Loop LiquidCool teknolojisi, diğer soğutma teknolojileri ile karşılaştırdığımızda 2 kat daha fazla soğutma kapasitesine sahip. NeverStopExploring(Araştırmayı Hiç Bırakma) etiketiyle dikkatleri üzerine çeken Xiaomi oyunseverleri ve yüksek performansta telefon kullanmayı sevenleri heyecanlandırmayı başardı. Xiaomi geliştirdiği Loop LuquidCool sayesinde hava ve sıvının ayrılması ile birlikte pürüzsüz tek yönlü ısı sirkülasyonu ve dağılımı sağlayabilecek. Bu teknoloji kullandığı Tesla valf sayesinde ısının geriye doğru hareket etmesini önleyebilecek ayrıca Loop LuquidCool sayesinde standart sıcak hava çıkış kapasitesini iki katına çıkaran verimli bir ısı dağıtma sistemi de bulunuyor.

Bu Yeni Teknoloji Nasıl Çalışıyor?

Xiaomi, bu teknolojiyi geliştirirken havacılık endüstrisinde ilham aldıklarını söyledi. Bu yeni teknoloji, evaporatör, kondansatör ve yeniden dolum odasının yanı sıra gaz ve sıvı borularından oluşan dairesel bir ısı borusu sistemine sahiptir. Yonga setinden gelen ısıyı, soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak maddeden çekildiği bölüm olan Evaporatör ile buharlaştırır ve buharlaşan sıvıyı Kondansatör soğutma işlevini yerine getirecek olan borudan aşağıya doğru hareket etmesine ve tekrar sıvıya dönüşmesini sağlıyor. Bu sıvılar, küçük lifler aracılığıyla emilir ve toplanır ve Yeniden dolum odasına aktarılır ve bu sayede kendi kendine devam eden bir sistem oluşur. Genellikle VC sistemlerinde gazlar ve sıvılar için ayrı kanallar bulunmadığından dolayı cihaz yüksek performansta çalıştığında aşırı bir ısınma söz konusu oluyordu. Xiaomi, yeni teknolojisi sayesinde bu sorunu çözmüş gibi görünüyor.


Xiaomi yeni soğutma teknolojisi olan Loop LiquidCool sayesinde, oyun severler ve sürekli telefonda vakit geçiren insanlar için sınırsız bir eğlence dünyasının kapılarını aralama fırsatı sunuyor. Xiaomi Loop LiquidCool teknolojisinde, Tesla tarafından bulunmuş Valf tasarımını da kullandıklarını görüyoruz. Tesla Valf, sıvıların isteğe bağlı olarak kısmen yada tamamen tek yönde akmasını sağlamak için tasarlanan bir vana olduğunu söyleyebiliriz. Tesla Valf, gaz/sıvı sirkülasyonunda daha yüksek verimlilik elde etmek için kullanılır. Ayrıca Xiaomi’nin yeni soğutma teknolojisi Loop LiquidCool sayesinde 5 derece sıcaklık düşüşü sağlayacak ve Loop LiquidCool sayesinde akıllı telefonların tasarımları artık daha ince olabilecek.

Xiaomi akıllı telefonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İncehesap.com ile birlikte Xiaomi’nin sınırsız ürün yelpazesini keşfedin.


Yorum yap

*