Sosyal Media
sefa

Katlanabilir Özellikli iPad ve MacBook Gerçekten Geliyor mu?

Apple şirketinin katlanabilir iPhone, iPad ve MacBook modelleri üzerinde çalıştığı uzun süredir biliniyor. Firma, bugüne kadar bu projeler genel anlamda patent ya da sızıntı boyutunda kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Ancak, Güney Kore medyasında ki haberlere göre LG ve Apple şirketi katlanabilir iPad ve MacBook panelleri için görüşmeye başlamış durumda.

Katlanabilir iPad ve Macbook için LG ile Apple İş Birliği Yapacak!

Ortaya çıkan sızıntılara göre Apple şirketi Apple ve LG tarafından yeni geliştirilen Gen 8.5 katlanır OLED paneller için firma ile görüşmeye başlamış durumda. Bu panellerin en önemli özelliklerinden birisi kırışıklığı ortadan kaldırması olarak biliniyor. Bilindiği üzere Samsung markası dahil birçok katlanır telefon üretici poliimid tabanlı katlanır ekran filmleri kullanıyor. Oldukça dayanıklı ve yüksek ısı dayanaklığına sahip plastik temelli madde olan poliimid, buna karşılık ekranda oluşan kırışıklığı ise önleyemiyor. Bazı üretici firmalar ise kırışıklığı azaltmak için farklı tekniklere başvuruyor. Yine cam temelli katlanır ekranlarsa poliimid kadar dayanıklı bir yapıya sahip değildirler.

Lg ve Samsung markası ise dayanıklı ultra ince cam kapak teknolojisi ile bu kırışıklığı önlemeyi başardı. Bu konuda katlanabilir iPad ve LG Display OLED panel anlaşması, Apple şirketinin son kullanıcıya sunmak istediği üst düzey ekran deneyimini sağlayabiliyor. Apple şirketi ise uzun senelerdir ekran konusunda birlikte çalıştığı LG ile yeni OLED paneller için el sıkışmak üzere. Bu aşamada ki asıl amaç 2025 yılında piyasaya çıkması beklenen ilk OLED ekranlı Macbook Pro modelleri için LG ile anlaşma aşamasında.

Katlanabilir iPad ve Macbook

Apple şirketi bunun yanı sıra LG Display ile katlanabilir Macbook modeli için de masaya oturdu. Bunun temel sebeplerinden biri ise Lenovo ThinkPad X1 Fold modelinin dayanıklı OLED ekranıdır. Bilindiği üzere X1 Fold katlanabilir yapıda olan ilk dizüstü bilgisayar ekranına sahip ve LG tarafından üretilmiştir. LG ve Samsung şirketinin yeni geliştirdiği ultra ince cam temelli ekran ise günümüz katlanabilir OLED ekranlarından çok daha dayanıklı olacak. Bu arada LG, HP şirketi ile de yakın bir zamanda katlanabilir OLED ekranı tedariği için anlaşmaya vardı. Şuan için ibre LG Display yönünde olsa da Samsung markasının yeni teknoloji ile çok daha önce geçmesi beklentiler arasındadır. Her ne kadar Apple şirketi katlanabilir iPad ve Macbook modelleri için 2025 ve 2027 yıllarını hedefliyor olsa da Samsung ile de anlaşma ihtimali bulunuyor. Daha önce sızan bilgilere göre Apple şirketinin 20 inçlik katlanabilir iPad geliştirdiği yönünde bilgiler mevcuttu. Hatta bu cihazın katlanır bir iPad ya da Macbook olduğu düşünülmektedir. Bu son çıkan sızıntıya göre iki cihazında gündemde olduğu gün yüzüne çıkmış durumda.


Yorum yap

*